Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe

typ Szpital

lokalizacja Sanok, podkarpackie

KOLEJNA ZIMA W BIESZCZADACH PUKA DO DRZWI PODSTACJI W CISNEJ…


Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza jeden z piękniejszych, a jednocześnie trudniejszych topograficznie regionów Polski.

Nasze karetki jeżdżą po drogach entej kolejności odśnieżania i łatania, na sporym obszarze są to wręcz zupełne bezdroża – wioski, osady leśne rozrzucone po całych Bieszczadach i oddalone od bieszczadzkich szpitali często o 50 – 60 km! W naszych karetkach rodzą się dzieci, a trudniejsze przypadki transportujemy do ośrodków o wyższej referencyjności – bardzo często jest to Rzeszów oddalony od Cisnej o 120 km, a od najdalej wysuniętego miejsca w Bieszczadach gdzie mieszkają ludzie – blisko 200 km!

Teoria tzw. „złotej godziny” funkcjonująca w medycynie ratunkowej, tu w Bieszczadach nabiera nowego znaczenia…

Dodatkowym utrudnieniem jest bliskość granicy z Ukrainą, gdzie mają miejsce nielegalne przejścia imigrantów ze wschodniej Europy i Azji (znany jest na pewno Państwu przypadek Czeczenki Kamisy, która z powodu wyziębienia straciła w Bieszczadach trzy córki), gdzie znajduje się duże przejście graniczne w Krościenku i gdzie w sezonie turystycznym przyjeżdżają setki tysięcy turystów z całej Polski i zagranicy.

Zima w Bieszczadach zabrała już wiele ludzkich istnień, ale my- pracownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego chcemy to zmienić! Szczytem naszych marzeń jest karetka z dwoma napędami - dzięki której mieszkańcy Bieszczadów mieliby szansę na szybszą pomoc w stanach zagrożenia zdrowia i życia, oraz szybki transport do szpitali o wyższej referencyjności- nawet wtedy kiedy Bieszczady pokryje gruba warstwa śniegu.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zatrudnia świetnie wyszkolonych ratowników, często pasjonatów swojego zawodu, którzy w połączeniu z dobrym, niezawodnym sprzętem są w stanie profesjonalnie zabezpieczyć Bieszczady.

Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc nie tylko dla naszego Pogotowia, ale przede wszystkim dla ludzi potrzebujących pilnej pomocy Ratownictwa Medycznego w Bieszczadach.