Interwencje w szpitalach

Fundacja Rodzić po Ludzku
organizator skarbonki

Fundacja Rodzić po Ludzku

Paulina z okolic Warszawy: W 2018 roku urodziłam syna. Chciałam, aby poród był dla mnie i mojego dziecka pięknym przeżyciem, który będę pamiętać na całe życie. Niestety, z powodu zachowania personelu, poród mojego synka okazał się koszmarem, o którym chcę zapomnieć. Pierwszego upokorzenia doznałam, gdy poprosiłam o ochronę krocza i ograniczenie medykalizacji, wtedy lekarz dyżurny i położna zaczęli się śmiać. Potem było tylko gorzej, w trakcie skurczy lekarz krzyczał: “nie drzyj się, zamknij ryj k*, czego się drzesz”. Na koniec, bez uprzedzenia, przywiązano mi nogi pasami do fotela porodowego i lekarz zaczął szyć mnie bez znieczulenia. Dziecko zostało mi na moment przyłożone do twarzy a następnie zabrane, wykąpane i ubrane bez mojej wiedzy i zgody. Nie zależało mi na kafelkach i wannie do porodu. 

Chciałam być traktowana po ludzku. Aż tyle. 


Fundacja Rodzić po Ludzku interweniuje na porodówkach dla Pauliny i tysięcy innych kobiet, które zostały poniżone, wyśmiane, pozostawione bez wsparcia, którym po prostu stała się krzywda. Bo każda krzywda, to o jedną za dużo.

Z ankiet zebranych przez Fundację w akcji “Głos matek ma moc zmiany” wiemy, że w czasie porodu  54% kobiet doświadczyło nadużyć a 17% przemocy. 

Nasze interwencje są skuteczne. Dzięki nim kobiety rodzą w bardziej  przyjaznych szpitalach.

Na przykład już po dwóch miesiącach od interwencji Fundacji w sierpniu 2019 roku, w szpitalu w Otwocku zaszły wielkie zmiany. Mama z dzieckiem mają nieprzerwany 2-godzinny kontakt skóra do skóry, jest wsparcie laktacyjne, zaś pacjentki mogą wypełniać anonimowe ankiety o zadowoleniu z opieki. Nowe kierownictwo chce starać się o przyznanie certyfikatu “Szpital Przyjazny Dziecku”. 

Program Interwencji Fundacji Rodzić po Ludzku to:

- 2 prawników
- 2 ekspertki ds. opieki okołoporodowej 
- 20 strażniczek “rodzić po ludzku” (lokalne aktywistki z całej Polski)
- 20 spraw interwencyjnych w 2019 roku
- 400 szpitali stale monitorowanych pod kątem przestrzegania Standardu Organizacji Opieki Okołoporodowej

Prosimy Cię o wsparcie naszej zbiórki. Każda wpłata ma dla nas wielkie znaczenie:

- 23 zł to koszt druku i nadania jednego wniosku do szpitala
- 47 zł to koszt godziny pracy eksperta
- 105 zł to koszt wyjazdu jednej osoby na spotkanie ze szpitalem

To od Was zależy, czy nadal będziemy mogli prowadzić ten program.

Dzięki Waszemu wsparciu opłacimy pracę prawników i ekspertów, stały monitoring szpitali, szkolenia i wspieranie strażniczek, wydruk i wysyłkę pism, obsługę administracyjno-finansową programu przez pierwszy kwartał 2020 roku.

Chcemy nadal móc reagować na złe traktowanie kobiet w szpitalach. Realizujemy ten projekt do końca tego roku dzięki grantowi. Od stycznia 2020 roku będziemy mogły go realizować tylko dzięki Wam. 

Razem możemy więcej :)

Zespół Fundacji Rodzić po Ludzku

Wsparli

23 zł

Anonimowa Pomagaczka

X zł

Brzuchatka 22 tc :)

Mam nadzieję, że za kilka miesięcy bedę wśród zadowolonych 70% kobiet i ten procent stale będzie rósł. Dobrze, że robicie tą robotę, dzięki!
50 zł

Alicja

Do dzieła!
23 zł

Anonimowy Pomagacz

100 zł

Szymon

20 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do fundacji:
11%
4 380 zł Wsparły 153 osoby CEL: 38700 ZŁ
Wesprzyj