Kociewiacy dla Hospicjum

Kociewiacy dla Hospicjum

typ Hospicjum

lokalizacja Nowa Wieś Rzeczna, pomorskie

Fundacja „Kociewiacy dla hospicjum” w Starogardzie Gdańskim powstała dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych a przede wszystkim dzięki społeczeństwu, które zapragnęło działać wspólnie na rzecz pacjentów w oddziałach hospicyjnych, tak stacjonarnych jak i domowych w naszym regionie.

Udało nam się stworzyć coś, w co nikt nie wierzył. Mimo to jesteśmy. Jesteśmy tu dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy w ostatnich momentach swojego życia.

Działamy wspólnie, aby pomóc pacjentom i ich rodzinom w tych trudnych, wymagających chwilach, ponieważ nie ma łatwego sposobu na odejście, nie ma idealnego remedium na to, by poradzić sobie z tym, co nieuchronnie nas czeka. Nas wszystkich. 

Śmierć jest częścią życia. 

Ale nam chodzi o życie - nie o śmierć. 

Każdego dnia stawiamy sobie pytania dotyczące tego jak sprawić by te ostatnie miesiące, dni, godziny były wypełnione zrozumieniem, spokojem, ale i radością? Jak dać pacjentom poczucie bezpieczeństwa? Opieki? Jak mądrze wysłuchać i radzić w sytuacji tak trudnej? Jak wreszcie dać poczucie nadziei? Jak sprawić by każdy, nawet najtrudniejszy dzień, w obliczu tego, co ma nadejść, budził zrozumienie?

My działamy. Prowadzimy wolontariat na oddziałach – wspieramy pacjentów w ich codziennym funkcjonowaniu. Organizujemy koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania tak, aby każdy dzień mógł pozytywnie zaskoczyć. Doposażamy również oddziały w specjalistyczny sprzęt – materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu czy przenośne wanny.

Obecnie naszym celem jest rozwój hospicjum stacjonarnego. Mamy marzenie o stworzeniu nowych miejsc dla pacjentów paliatywnych w naszej „małej ojczyźnie”.

Wierzymy, że nasze kolejne marzenie, wkrótce się spełni.