Gdy żyć trzeba nauczyć się od nowa

Magdalena Zaremba
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

półroczna rehabilitacja

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja CERTUS
Magdalena Zaremba, 43 lata
Kalisz, wielkopolskie
stan po wypadku komunikacyjnym, padaczka pourazowa
Rozpoczęcie: 1 Kwietnia 2019
Zakończenie: 1 Lipca 2019

Opis zbiórki

Wypadek Magdy miał miejsce blisko ćwierć wieku temu, a pamiętam ten dzień, jakby był wczoraj. Miałam piękną córkę, która miała całe życie przed sobą i wszystko zrujnował wypadek. Gdy Magda miała 16-lat, potrącił ją samochód. Wracała ze szkoły do domu, ale już tam nie dotarła. W szpitalu spędziłam przy jej łóżku setki godzin, a lekarze nie dawali nam wielkich nadziei na wyzdrowienie mojej córki. Magda w końcu otworzyła oczy, ale nie była już tą Magdą, którą pamiętałam. Liczne złamania się zrosły, ale pozostał niedowład czterokończynowy. 

23 lata temu, 16-letnia wówczas Magda, w wyniku wypadku zapadła w śpiączkę. Pozostała w niej 5 miesięcy, a kiedy się obudziła, nic nie było takie samo. Ona nie była taka sama. Dziewczyna, przed którą świat stał otworem, utraciła wszystko. Łącznie z samą sobą. Magda wracała ze szkoły, kiedy została potrącona przez samochód. Pojawił się znikąd. Lekarze nie wiedzieli, jakie będą konsekwencje wypadku. Nie mogli nawet zagwarantować, że dziewczyna kiedykolwiek odzyska świadomość.

Magdalena Zaremba

Rodzice czuwali przy niej przez niemal pół roku. Patrzyli na córkę i modlili się, aby się obudziła. Chcieli cofnąć czas, jak przez mgłę docierały do nich słowa lekarzy. Mówili o możliwych konsekwencjach, niepełnosprawności, kolejnych miesiącach śpiączki… Oni jednak nie słuchali. Kochali córkę ponad wszystko, chcieli tylko, aby do nich wróciła, spojrzała na nich oczami, w których widać byłoby blask życia. Ich życzenie się spełniło. Magda się obudziła. Był to sukces, a jednocześnie początek walki. Rodzice musieli zrozumieć, że ich córka jest teraz inna, że urazy, jakich doznała, zmieniły ją na zawsze. A przede wszystkim, że potrzebuje ich wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Liczne złamania nóg i rąk, a także obojczyka… To można było poskładać. Pozostał jednak niedowład czterokończynowy, natomiast stłuczenie pnia mózgu na zawsze odebrało Magdzie siłę władz umysłowych.

Średnio raz w tygodniu nawiedza ją kolejna pozostałość po tragicznym zdarzeniu – padaczka pourazowa. Są to silne ataki poprzedzane aurą, czyli zaburzeniami świadomości, percepcji, halucynacjami, którym często towarzyszą wymioty. Dziś Magda ma 39 lata, zaniki pamięci i nie może na stałe uwolnić się od wózka inwalidzkiego. Nie pamięta wypadku ani tego, jaka była przedtem. Jedynie czasem wracają do niej wspomnienia dawnego życia. Rozpoznaje rodziców i bliskie osoby, zna swój plan dnia, wie, na co może sobie pozwolić. Dużo się uśmiecha i cieszy z drobiazgów. Nie cierpi. Nie rozpamiętuje. Przeszłość pozostaje dla niej tajemnicą.

Tak naprawdę nie jest w pełni świadoma, co się wydarzyło, dlatego nie towarzyszy jej poczucie straty. Przeszła 7 operacji najbardziej uciążliwa jest padaczka pourazowa leczona jest w Olsztynie miała tam operacje przecięcie ciała modzelowatego. Cały czas jest pod kontrolą neurochirurga z Warszawy. Rozgoryczenie i poczucie niesprawiedliwości towarzyszy jednak jej rodzicom. Przez ostatnie 23 lata poznawali córkę na nowo, nauczyli się żyć z jej niepełnosprawnością i kochają ją równie mocno. Opiekują się nią i doceniają każdy wspólny rodzinny dzień. Wiedzą, że życie człowieka to wielka niewiadoma i jedna chwila może zmienić wszystko.

Magdalena Zaremba

Magda od lat uczęszcza na zajęcia rehabilitacyjne, dzięki którym sprawuje znaczną kontrolę nad własnym ciałem – udaje jej się stać, poruszać przy pomocy balkonika, samodzielnie wykonywać wiele ćwiczeń. Nigdy nie będzie w pełni samodzielna, jednak wieloletnia praca nad rozwojem psychoruchowym stanowi bardzo dobry grunt do dalszych ćwiczeń.

Rehabilitacja, o wsparcie której chcielibyśmy prosić, jest intensywną terapią ruchową, która pozwoli jej na wytworzenie prawidłowego stereotypu chodu, wykształcenie prawidłowej postawy i równowagi, wzmocnienie mięśni oraz rozciągnięcie tych przykurczonych, a także na wyhamowanie nieprawidłowych odruchów. Każdy postęp, każde podjęte wyzwanie to dla Magdy i jej bliskich sukces. Prywatne zwycięstwo. Rodzicom zależy, aby była jak najbardziej sprawna – pewnego dnia ich zabraknie, a wtedy każda umiejętność zdobyta przez dziewczynę będzie na wagę złota.

Ta zbiórka jest już zakończona. Możesz wesprzeć aktualną zbiórkę.

Obserwuj ważne zbiórki