Pomocy❗️Umierają mięśnie Matildy – pomóż nam, nim będzie za późno...

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 8 100 osób
495 142 zł (5,9%)
Brakuje jeszcze 7 887 837 zł
Wesprzyj Wesprzyj
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0106120 Matilda
Zbiórka na cel
Badania przedkliniczne nad wprowadzeniem terapii genowej, rehabilitacja i sprzęt

Matilda Salejko, 7 lat

Silno, kujawsko-pomorskie

Choroba Charcota-Mariego-Tootha

Rozpoczęcie: 20 Stycznia 2021
Zakończenie: 21 Lipca 2021

“Mamo, a co będzie, kiedy znikną mi już wszystkie mięśnie? Czy ja wtedy też zniknę?” – pęka mi serce, kiedy Matilda zadaje mi takie pytania. Wiem, że choroba będzie sprawiała jej coraz większe problemy z poruszaniem się. W kolejnym kroku zaatakuje płuca, struny głosowe i inne narządy wewnętrzne. Będzie zabierała nam dziecko kawałek po kawałku!

Dostaliśmy jedyną szansę. To terapia genowa. Jednak aby takie leczenie mogło zostać wdrożone, potrzeba badań klinicznych. Matilda została do nich zakwalifikowana, ale to wymaga horrendalnych pieniędzy! Jest nam bardzo ciężko, ale wiemy, że nie mamy innego wyjścia. Opowiadamy więc naszą historię i prosimy - pomóż nam!

Matilda jest jedna na milion – dla nas jednak to nie komplement, a przekleństwo. Tylko jedno dziecko na milion rodzi się z uszkodzonym genem GDAP1 – genem odpowiedzialnym za zakończenia nerwów. Mutacja w genie sprawia, że Matilda cierpi na bardzo rzadką genetyczną Chorobę Charcota-Mariego-Tootha typu 4… To schorzenie z tego samego kręgu, co SMA. Bardzo brutalne w skutkach… Wiemy, co czeka Matildę w przyszłości, jeżeli nie dojdzie do leczenia, i gdybyśmy tylko mogli, wzięlibyśmy to cierpienie na siebie. Jedyne, co możemy jednak zrobić, to desperacko szukać ratunku dla naszej córeczki! 

Matilda Salejko

Jak to wszystko się zaczęło? Któregoś dnia usłyszałam od Matildy: “Mamusiu, nie mogę założyć buta, palec mi się podwija!”. W pierwszej chwili pomyślałam, że może Matilda się wygłupia, ale od razu podeszłam do niej, żeby to sprawdzić. Zapytałam, czy może ruszyć palcami w górę i w dół. Nie mogła – widziałam, że próbuje, ale bez skutku. Od razu chwyciłam za telefon i zadzwoniłam do lekarza. Ten skierował nas na badania i tak rozpoczęła się nasza wędrówka po gabinetach. Jeździliśmy po całej Polsce, a kolejni lekarze, do których trafialiśmy rozkładali ręce. W końcu zdecydowaliśmy się na bardzo dokładne badania genetyczne i tak, po roku poszukiwań, poznaliśmy odpowiedź. Choroba Charcota-Mariego-Tootha… Niestety Matilda cierpi na jedną z najcięższych postaci!

Obecnie choroba zaatakowała już rączki i nóżki – Matilda jest coraz mniej sprawna. Ma problemy z utrzymaniem równowagi, przez co często upada. Niedawno przewróciła się i złamała sobie rękę, kilka tygodni wcześniej w ten sam sposób straciła ząb. Prognozy są takie, że w ciągu kilku najbliższych lat Matildę czeka wózek inwalidzki. Następnie choroba zaatakuje płuca – będzie próbowała zabrać oddech. Teraz nasza córeczka jest bardzo żywą i aktywną dziewczynką – uwielbia ruch, uczestniczy w sesjach zdjęciowych, tańczy śpiewa. Jeszcze jest w stanie… Jak długo będzie jej to dane? Tego nie wiemy…

Dla Matildy jest jednak szansa! Kilka lat temu w USA został powołany zespół genetyków do opracowania terapii genowej na chorobę, na którą cierpi nasza córeczka. Wyniki są bardzo obiecujące, a genetycy są w stanie zastąpić uszkodzony gen zdrowym, całkowicie zatrzyma postęp choroby! Jednak aby takie leczenie mogło zostać wdrożone, potrzeba długich badań przedklinicznych! Matilda została do nich zakwalifikowana, jednak udział wymaga olbrzymich pieniędzy – ponad 8 milionów złotych!

Matilda Salejko

Czas działa na naszą niekorzyść! Nie możemy czekać – za chwilę może być za późno na jakąkolwiek pomoc! Długie godziny rehabilitacji, ortezy i inne sprzęty medyczne, chociaż tak bardzo potrzebne, nie uratują naszego dziecka! Przyszłość Matildy została wyceniona, a nas nie stać na jej uratowanie. Naszą jedyną nadzieją jest ten apel – to, że tysiące wielkich serc zjednoczą się, by pomóc nam ratować córeczkę! Prosimy, bądź z nami w tej walce...

Rodzice Matildy

Matilda Salejko

Możesz również pomóc, biorąc udział w licytacjach na Facebooku: Matilda 1 na MILION

Zobacz materiały poświęcone historii Matildy:

TVP3 Bydgoszcz:

Matilda Salejko

🔉 Radio PiK: "Jedna na milion"

Nowości Dziennik Toruński: Mała Matilda z Silna pod Toruniem jest ciężko chora. Na jej leczenie potrzeba aż 8 milionów złotych

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 8 100 osób
495 142 zł (5,9%)
Brakuje jeszcze 7 887 837 zł
Wesprzyj Wesprzyj
Przekaż swój podatku
Numer KRS
0000396361
Cel szczegółowy 1%
0106120 Matilda