Najpierw Mieszkanie

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Warszawa, mazowieckie

 

W Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska działamy na rzecz osób  skrajnie wykluczonych: doświadczających kryzysu psychicznego i długotrwałej bezdomności.

Są to osoby, o których większości z nas ciężko myśleć, od których odwracamy na ulicy wzrok, i na rzecz których większość  z nas nie chce wpłacać pieniędzy.

Ale my wiemy, że są to osoby, które, jak każdy człowiek, zasługują na szacunek i którym należy się pomoc, bo same, ze względu na swój stan zdrowia nie potrafią zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkich, m.in. potrzeby przebywania w domu.

Dom to jedyne bezpieczne i niezbędne miejsce, w którym mogliby się schronić, aby zacząć krok po kroku odzyskiwać zdrowie i godne życie. Praca nad wyzwaniami wynikającymi z zaburzeń psychicznych jest po prostu niemożliwa w warunkach, jakie panują na ulicy, w zbiorowych noclegowniach i schroniskach, gdzie codziennie trzeba walczyć o przetrwanie, podporządkowywać się drobiazgowym procedurom i oczekiwaniom grupy współmieszkańców. 

Kiedy już uda się znaleźć mieszkanie dla osoby w takiej sytuacji,  a jest to możliwe dzięki lokalnemu samorządowi, potrzebne są pieniądze na remont i wyposażenie. Takie mieszkanie jest malutkie, ma około 16-20 mkw, zwykle jest w nim pokój, kącik kuchenny i toaleta. W pokoju  mieści się łóżko, mały stół i mała szafa. Kącik kuchenny to kawałek blatu z płytą do gotowania, kilka szafek, zlew i mała lodówka. Czasem w łazience mieści się mała pralka - nie zawsze. To skromne wyposażenie trzeba uzupełnić przedmiotami codziennego użytku takimi jak czajnik, garnki, sztućce, naczynia, pościel i ręczniki. Proces oswajania się z nową sytuacją, jaką jest pobyt w mieszkaniu po latach bytowania na ulicy i w instytucjach przebiega różnie. Zazwyczaj jest jednak bardzo trudny, dlatego tym czasie osoba w kryzysie otrzymuje wsparcie specjalistów, którzy wiedzą, jak można pomóc jej pokonać trudności i dokonywać dobrych wyborów.

Zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie naszych działań - za zebrane pieniądze będziemy mogli wyremontować i wyposażyć mieszkania kilkunastu osób, które bez takiego wsparcia pozostaną na ulicy w sytuacji bez wyjścia skazane na dalsze życie w skrajnym wykluczeniu i braku poszanowania ludzkiej godności.

Liczy się każda kwota. Każda kwota przybliża kogoś do zakończenia bezdomności i życia w godnych warunkach.

Dziękujemy, że razem z nami zmieniasz na lepsze los osób, które znalazły się w tak trudnej sytuacji życiowej.