Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. Maksymiliana Kolbego

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Stowarzyszenie nasze od 30 lat  służy osobom specjalnej troski z terenu Bydgoszczy oraz gmin Sicienko i Koronowo. Celem naszym jest otoczenie wszechstronną opieką osób niepełnosprawnych zarówno dzieci jak i dorosłych. Naszym zdaniem osoba niepełnosprawna powinna pozostawać w rodzinie a nie  w DPS lub innej placówce, ale żeby było to możliwe rodzina takiej osoby musi zostać otoczona dyskretną i taktowną pomocą, bo tylko wtedy taka rodzina będzie miała siłę do skutecznej opieki nad swoim niepełnosprawnym krewnym.

          Nasze dotychczasowe działania to:

- 1992-2000 regularne spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych z terenu Bydgoszczy i okolicznych wsi,

- 2000-2005 Świetlica Terapeutyczna realizowana we współpracy z PFRON,

- 2005-2021 wyjazdowe zajęcia integracyjne dla osób niepełnosprawnych z Bydgoszczy i okolic w oparciu o współpracę z gminą Sicienko.

          Dzięki naszym działaniom niepełnosprawni z terenów wiejskich mogli skorzystać z dóbr kultury takich jak kino, teatr, opera, filharmonia, zwiedzić szczegółowo województwo kujawsko-pomorskie oraz poznać piękno Polski od Bałtyku po gór szczyty. Poza organizowaniem czasu osobom niepełnosprawnym po to, aby ich rodzice mogli mieć chwilę wytchnienia organizujemy pomoc materialną pozyskaną od darczyńców. 

          Nasz potencjał materialny to lokal 130 m2 użyczany bezpłatnie przez prezesa Stowarzyszenia w Bydgoszczy, dworek z połowy XIX w. - do gruntownego remontu na 3 ha działce położony nad samym jeziorem we wsi Wierzchucinek.

Dwa dziewięcioosobowe mikrobusy, Ford Transit rok produkcji 2001 oraz Fiat Scudo rok produkcji 2002 (obecnie w stanie tragicznym) zasponsorowany przez spotkanego podczas jazdy stopem przedsiębiorcę, a także VW Cady rok produkcji 2006 przystosowany do przewozu osoby na wózku.

Nasz wolontariat to około 12 osób. Nikt w naszym Stowarzyszeniu nie jest zatrudniony ani nie pobiera wynagrodzenia. Nasze plany to wyremontowanie dworku w Wierzchucinku pow. ok. 1000 m2, w którym na pierwszym piętrze planujemy stworzyć centrum wolontariatu, gdzie osoby sprawne zostaną wyposażone w wiedzę i umiejętności potrzebne do kompetentnej taktownej i skutecznej pomocy osobom niepełnosprawnym i tę wiedzę będą mogły wykorzystać w swoim środowisku. Na parterze ośrodek dla osób niepełnosprawnych, w którym będą realizowane zajęcia kulturalne, artystyczne i terapeutyczne.

Wpłaty

Ładuję...