OSP JUSTYNÓW

OSP JUSTYNÓW

typ Ochotnicza Straż Pożarna

lokalizacja Justynów, łódzkie

Ochotnicza Straż Pożarna w Justynowie została reaktywowana w 1984 roku 

Rocznie jednostka wyjeżdża do ponad 100 wyjazdów ratowniczo-gaśniczych 

Od 2018 roku w strukturach jednostki działa i nieustannie rozwija się Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza w której szkolone są psy ratownicze do poszukiwań osób zaginionych.

Obecnie na stanie jednostki znajduje się 6 pojazdów plus quad:
Średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault, Ciężki samochód gaśniczy o pojemności 9 ton wody Volvo, Samochód z drabiną mechaniczną Jelcz zakupiony ze środkówotrzymanych zezbiorki złomu, Pojazdy grupy: w znacznym stopniu wysłużony Peugot Boxer z 2006 roku pozyskany w 2016 roku samochód terenowy Mitsubishi Pajero z 2004 roku zakupiony ze środków własnych jednostki, Quad ratowniczy Kymco a także od tego roku ambulans Mercedes Sprinter pozyskany z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Jednostka składa się z ponad 40 osób uprawnionych do brania udziału w działaniach ratowniczo gaśniczych oraz dodatkowo młodzieżową drużynę pożarniczą składająca się z 10 członków.  

Poza podstawowym zakresem działań ratowniczo gaśniczych w które wchodzą pożary, wypadki, wiatrołomy i inne miejscowe zagrożenia główną specjalizacją jest ratownictwo poszukiwawcze w którym pomagają nam specjalnie szkolone psy ratownicze, Specjalizacja poszukiwawczo ratownicza wymaga od nas specjalizowania się w innych poboczych dziedzinach ratownictwa takich jak ratownictwo wysokościowe a także przede wszystkim ratownictwo medyczne,  które chcemy rozwijać w miarę możliwości finansowych.

Posiadany ambulans znacznie podniesie jakość i poziom udzielania pomocy osobom poszkodowanym zarówno na poszukiwaniach jaki i w sytuacji braku wolnego zespołu ratownictwa medycznego co w naszym rejonie zdarza się dość często. Dodatkowo karetka będzie pełniła często role zabezpieczenia medycznego większych działań ratowniczo gaśniczych, manewrów a także okolicznych lokalnych wydarzeń kulturowych.

Jesteśmy włączeni do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego a także jako grupa poszukiwawczo-ratownicza do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjengo Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Posiadamy porozumienie z PSP jako jedna z dwóch grup poszukiwawczych w województwie. Co sprawia, iż naszym terenem działań jest całe województwo a w sytuacji wystąpienia większego zagrożenia także cały kraj.