Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku

Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku

Typ Ochotnicza Straż Pożarna

Lokalizacja Mościsko, dolnośląskie

   Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku powstała tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. OSP Mościsko znajduje się Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, jest w strukturach kompanii powodziowej Ząbkowice i jest jedyną jednostką OSP na terenie powiatu dzierżoniowskiego posiadającą sprzęt pływający do ratownictwa wodnego, a także jedyny w powiecie przystosowany do działań ratownictwa wodnego pojazd. Braliśmy udział m.in. w akacji ratowania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w czasie jednej z powodzi. 

   W ciągu każdego roku interweniujemy dziesiątki razy, przy różnego rodzaju zagrożeniach począwszy od pożarów, przez wypadki drogowe po ratownictwo wodne. Niejednokrotnie ratujemy ludzi uwięzionych w pojazdach, a także "tankujemy" samoloty gaśnicze w trakcie działań gaszenia pożarów lasów. Uczestniczyliśmy też w akcji gaśniczej w Kuźni Raciborskiej. W swojej ponad 70-letniej działalności strażacy uratowali niezliczoną ilość mienia, a przede wszystkim istnień ludzkich. Nasi druhowie to wyspecjalizowana kadra gotowa nieść pomoc bliźnim, pozostawiając swoje sprawy na dalszym planie.

Angażujemy się w edukację młodzieży poprzez powołanie przy OSP Mościsko Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, gdzie szkolą się młodzi adepci i poznają tajniki strażackiego rzemiosła, oraz angażujemy się w przeprowadzanie ogólnopolskiego konkursu pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Oprócz prowadzenia działań ratowniczych włączamy się w akacje charytatywne, jak np. w zbiórki darów dla osób potrzebujących, akacje krwiodawstwa, czy rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku. Dbamy także o dobro lokalnej społeczności poprzez organizację akcji sprzątania zbiornika wodnego, który jest miejscem wypoczynku wielu mieszkańców naszej wsi. O wyszkoleniu i poziomie naszych strażaków świadczy fakt, że w przypadku, kiedy koledzy z Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżają na interwencje z dala od naszej jednostki, jesteśmy wzywani na tzw. "zabezpieczenie powiatu", gdzie pełnimy rolę kolejnego zastępu, który bez względu na rodzaj zagrożenia, jest w stanie sobie z nim poradzić.

Oprócz umiejętności potrzebny jest też specjalistyczny sprzęt, który niestety się zużywa. Staramy się każdą złotówkę inwestować w mienie potrzebne do pomocy bliźnim. Obecnie borykamy się z problemem zakupu dwóch aparatów powietrznych za kwotę 8100 zł. Niedawno otrzymaliśmy używany pojazd po Państwowej Straży Pożarnej. Niestety bez niezbędnego wyposażenia. Aby można było spełniać nim podstawowe działania gaśnicze, potrzeba nam niezbędnego minimum sprzętowego, do którego należą m.in. aparaty powietrzne, bez których nie mamy możliwości ratowania życia w miejscach objętych pożarem. Będziemy wdzięczni za każdą podarowaną złotówkę na ten cel, gdyż okazane wsparcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko powiatu dzierżoniowskiego, ale także innych przyległych terenów, a nasze skuteczne działania przy pomocy nowoczesnego sprzętu pozwolą na wybawianie z rąk śmierci wielu osób. Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża kwota, ale życie ludzkie jest bezcenne. 

Pomogli

Ładuję...