Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku

Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku

typ Ochotnicza Straż Pożarna

lokalizacja Mościsko, dolnośląskie

Nasza jednostka istnieje od 1945 roku i wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W ciągu roku podejmujemy dziesiątki interwencji o szerokim spektrum, od pożarów, wypadków komunikacyjnych po rozszerzone ratownictwo wodne. Wchodzimy w skład Kompanii Gaśniczej Kłodzko Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz do zastępów przeciwpowodziowych tejże kompanii. Nasze działania nie ograniczają się tylko do obszaru gminy. Bierzemy udział w akcjach na terenie całego województwa, choć w naszej historii działaliśmy także i poza nim m.in. w słynnym pożarze lasu w Kuźni Raciborskiej. Dodatkowo wielokrotnie jesteśmy dysponowani do pełnienia służby na terenie Państwowej Straży Pożarnej celem operacyjnego zabezpieczenia powiatu. W działania, jakie podejmujemy, wkładamy pełnię zaangażowania, profesjonalizmu, wysiłku oraz umiejętności.

Angażujemy się w edukację młodzieży poprzez powołanie przy OSP Mościsko Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, gdzie szkolą się młodzi adepci i poznają tajniki strażackiego rzemiosła. Oprócz prowadzenia działań ratowniczych włączamy się w akacje charytatywne, jak np. w zbiórki darów dla osób potrzebujących, akcje krwiodawstwa, czy rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku. Dbamy także o dobro lokalnej społeczności poprzez organizację akcji sprzątania zbiornika wodnego, który jest miejscem wypoczynku wielu mieszkańców naszej wsi. Organizujemy konkursy o tematyce przeciwpożarowej i krzewimy kulturę fizyczną, dzięki czemu nasza Drużyna zdobywa laury w powiatowych zawodach sportowo - pożarniczych. Chętnie też bierzemy udział w pokazach, spotkaniach, prelekcjach i uroczystościach kościelnych.

Oprócz umiejętności potrzebny jest też specjalistyczny sprzęt oraz możliwości lokalowe. Staramy się każdą złotówkę inwestować w mienie potrzebne do pomocy bliźnim. Obecnie borykamy się z problemem zakupu zestawu narzędzi hydraulicznych do ratownictwa technicznego, co szczególnie jest potrzebne w czasie wypadków komunikacyjnych, które nie są u nas rzadkością ze względu na sąsiedztwo ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 382. Ponadto potrzebne nam jest wsparcie na remont remizy. Pomimo stosunkowo nowego budynku niestety jest on ciasny. Aby nasza młodzież miała się gdzie podziać rozpoczynamy własnymi siłami remont, a w zasadzie adaptację strychu, który jak dotąd jest w stanie surowym i wymaga sporych nakładów pieniędzy i pracy. 

Kupno używanego, ale w dobrym stanie zestawu narzędzi hydraulicznych oraz remont strychu to kwota około 65 tysięcy złotych. 

Będziemy wdzięczni za każdą podarowaną złotówkę na ten cel, gdyż okazane wsparcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko powiatu dzierżoniowskiego, ale także innych przyległych terenów, a nasze skuteczne działania przy pomocy nowoczesnego sprzętu pozwolą na wybawianie z rąk śmierci wielu osób. Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża kwota, ale życie ludzkie jest bezcenne. 

Wpłaty

Ładuję...