Ochotnicza Straż Pożarna Zawoja Górna

Ochotnicza Straż Pożarna Zawoja Górna

typ Ochotnicza Straż Pożarna

lokalizacja Zawoja, małopolskie

Idea utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawoi Górnej sięga października 1989 r.

9 października na pierwszym spotkaniu zebrali się pomysłodawcy tegoż przedsięwzięcia. Potem została podjęta decyzja o utworzeniu OSP, a w lutym 1990 roku zwołano pierwsze walne zebranie członków nowo uformowanego oddziału. Prezesem został Józef Giertuga. Legitymacje członkowskie otrzymało wtedy 27druhów. W kolejnych latach członków przybywało. Po upływie kolejnego roku zastęp dysponował mundurami bojowymi oraz wyjściowymi, wężami strażackimi, syreną ręczną i motopompą, a pod koniec września 1991 roku sekcja mogła się również pochwalić wozem bojowym marki Nysa. W tym samym roku oddział zdobył również 4 miejsce w zawodach strażackich.

9 lutego 1993r. zamontowano syrenę strażacką na budynku sklepu w Zawoi Składy. Nierozstrzygnięta była jedynie kwestia remizy, o której marzyli członkowie OSP w Zawoi Górnej. Jednak 15 września 1999 roku Gmina przekazała strażakom działki o powierzchni 8.13ara. Dzięki temu w sierpniu 2000roku zaczęto prace związane z budową. Twały niecałe 10 lat. W międzyczasie jednostka wymieniła poprzedni samochód Nysa na Żuka.

Rok 2009 był obfity w ważne dla zastępu wydarzenia: odbyło się pierwsze walne zebranie w nowej remizie, otrzymano samochód Star 244 oraz nawiązano współpracę z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Zarządem Koła w Zawoi, któremu użyczono część budynku remizy.

4 września 2010roku w (20 rocznicę powstania OSP w Zawoi Górnej jednostce został nadany i przekazany sztandar. Został też poświęcony budynek remizy.