#PolskaCzystaKomórka - walczymy z koronawirusem

PCK Lublin
organizator skarbonki

Maciej Budka

Na co zbieramy?

Stworzyliśmy program edukacyjny „Pillowcase project”, który dotyczy szeroko rozumianego przygotowania na wypadek kryzysu lub katastrofy, w tym zagrożenia epidemiologicznego. Jak pokazują ostatnie wydarzenia jest to bardzo ważny temat i wymaga wiele pracy w naszym kraju. Program kierujemy do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych.

Fundusze ze zbiórki przeznaczymy na wydruk i dystrybucję materiałów edukacyjnych, które będą wykorzystane podczas lekcji dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2020/2021. Ilość osób do których uda nam się dotrzeć zależy od skali i powodzenia niniejszej zbiórki.

Pillowcase Project

Działania w ramach programu opierają się na prowadzeniu 45 lub 90-minutowych lekcji w Szkołach Podstawowych.
 
Lekcje prowadzone są przez przeszkolone, certyfikowane i dobrze wyposażone osoby – pracowników, wolontariuszy i członków Grupy Pomocy Humanitarnej PCK według poniższego modelu.
 
1. POZNAJ, jak dochodzi do sytuacji niebezpiecznej i co zrobić, aby być bezpiecznym.

2.  ĆWICZ to, co należy zrobić w sytuacji niebezpiecznej tak, jak ćwiczysz grę na instrumencie czy sport.

3.  DZIEL SIĘ tym, co już wiesz, aby wszyscy w twoim domu i społeczności wiedzieli, jakie są najlepsze metody zachowania bezpieczeństwa w sytuacji niebezpiecznej.

Maciej Budka

Kiedy?

W miesiącach wrzesień-październik 2020 r. planujemy przeprowadzić pilotaż programu.
 
Chcemy aby program Pillowcase Project stał się ogólnopolskim programem edukacyjno – profilaktycznym i swoim zasięgiem objął cały kraj. Umożliwi nam to powodzenie niniejszej zbiórki.

Tło

Program Pillowcase Project został stworzony przez Amerykański Czerwony Krzyż podczas pomocy ofiarom huraganu Katrina. 29 sierpnia 2005 r. burza zerwała wały przeciwpowodziowe zalewając prawie 80% miasta Nowy Orlean. Z wielu historii o smutku i stracie w tym okresie pochodzą również opowieści o heroizmie i przetrwaniu. To z nich narodził się projekt Pillowcase Project.
 
Kay Wilkins, dyrektor regionalny Amerykańskiego Czerwonego Krzyża w południowo-wschodniej Luizjanie, dowiedział się, że studenci Loyola University podczas ewakuacji nosili swoje najpotrzebniejsze rzeczy w poszewkach na poduszki. To zainspirowało Kay i jej zespół do stworzenia programu, w którym dzieci poszkodowane przez katastrofę w całym Nowym Orleanie dekorowały poszewki na poduszki jako zestawy ratunkowe.
 
Wkrótce program Pillowcase Project stał się programem edukacyjnym dla uczniów szkół podstawowych w całych Stanach Zjednoczonych. W ciągu kilkunastu lat został zaadoptowany i zaimplementowany przez kilkanaście krajów w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

Maciej Budka

Rozpoczęliśmy współpracę z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem w sierpniu 2018 roku. Jednym z kluczowych elementów współpracy jest zaadoptowanie i wdrożenie programu Pillowcase Project. Jesienią 2019 roku przedstawiciele Amerykańskiego Czerwonego Krzyża odwiedzili naszą siedzibę i przeszkolili nas z zakresu prowadzenia i organizacji programu Pillowcase Project. Materiały edukacyjne i informacyjne zostały przetłumaczone na język polski. W chwili obecnej jesteśmy na etapie konsultacji metodycznych i dydaktycznych, aby dostosować publikację do polskich warunków oraz sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

#PolskaCzystaKomórka

Maciej Budka

W dobie pandemii SARS Cov-2 pokazujemy jak ważne są małe gesty i codzienna higiena. Dlatego zwracamy uwagę na dezynfekowanie smartfonów i edukujemy jak zrobić to w prosty i efektywny sposób, bez obaw o uszkodzenie urządzenia.

Wykorzystując fenomen aplikacji TikTok stworzyliśmy akcję dotyczącą ochrony przez wirusem COVID-19. Poprzez nagrywanie filmików i zaangażowanie ogólnopolskich influencerów, chcemy dotrzeć do tysięcy młodych osób i pokazać jak ważne jest dezynfekowanie ekranów smartfonów. Jest to temat niepodejmowany w Polsce, a bardzo popularny w zachodnich krajach.

Maciej Budka

Akcja na TikToku pomaga nam w uruchomieniu programu Pillowcase Project.

Maciej Budka

Nagraj swój filmik i pomóż nam w promocji zbiórki.

Dowiedz się więcej, jak dezynfekować telefon komórkowy.

Wejdź na TikTok i sprawdź akcję #PolskaCzystaKomórka

Wsparli

15 zł

Anonimowy Pomagacz

10 zł

Iza

Trzymam kciuki!
5 zł

Anonimowy Pomagacz

5 zł

Anonimowy Pomagacz

Darowizny trafiają bezpośrednio do
0,1%
35 zł Wsparły 4 osoby CEL: 50 000 ZŁ