Pretorium

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Poznań, wielkopolskie

Klub sportowy Pretorium powstał w 2005 roku.

Od początku swojej działalności jego celem było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży, a także seniorów i osób niepełnosprawnych.

Nadrzędnym celem klubu było i jest edukowanie i wychowywanie przez sport. Z tego powodu, prowadzimy w klubie aż pięć dyscyplin, których wspólnym mianownikiem są powyższe cele. Wszystkie dyscypliny łączy duch sportu oraz szeroko rozumiana zasada fair play.

Pierwsza siedziba klubu znajdowała się w Poznaniu na ulicy Towarowej w starych obiektach PKP. Klub liczył wtedy piętnastu członków, a zajęcia odbywały się na dwóch salach. Przodującą dyscypliną była wtedy walka kijem – Eskrima. Z czasem przybywały nowe dyscypliny a wraz z nimi nowi klubowicze.

Dwa lata później klub mieścił się na ulicy Garncarskiej, walkę kijem trenowała już tylko garstka pierwszych klubowiczów a topowymi dyscyplinami stały się kickboxing i brazylijskie jiu-jitsu. W tamtym czasie klub liczył 60-ciu członków.

W roku 2014 Pretorium przeniósł się do obecnej siedziby, to jest na ulicę Jackowskiego, która nakładem ogromnej pracy i środków stała się doskonale wyposażonym i przystosowanym obiektem sportowym. W połowie 2016 roku łączna suma klubowiczów przekroczyła 150 osób.

Historii klubu towarzyszą nieprzerwanie starty naszych zawodników na wszelakich polach rywalizacji sportowej. Klubowicze startowali w walkach kijem, zdobywając m.in. wicemistrzostwo Świata i mistrzostwo Europy, w kickboxingu – zdobywając wiele regionalnych tytułów, a także w BJJ, gdzie na chwilę obecną, za zasługą Adama Wardzińskiego, klub może poszczycić się największymi osiągnięciami. Z każdym rokiem coraz więcej zawodników reprezentuje barwy naszego klubu, startując w coraz bardziej prestiżowych turniejach.

W chwili obecnej patrzymy z nadzieją na nowe pokolenia bokserów, kickbokserów, zawodników BJJ, a także zawodników MMA, którzy wszystkie swoje umiejętności zdobyli w klubie Pretorium, będąc jego wychowankami. Nasz klub może poszczycić się wieloma osiągnięciami, jednak jest  to dopiero drobny procent sukcesów, które ciągle są przed nami.