Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Poznań, wielkopolskie

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, powszechnie znane jako Siostry Serafitki powstało w Zakroczymiu w 1881 roku założone przez Bł. O. Honorata Koźmińskiego kapucyna i Bł. M. Małgorzatę Szewczyk. Obecnie Zgromadzenie kontynuuje działalność zapoczątkowaną przez Założycieli. Dominuje praca na rzecz ludzi niesamodzielnych,  chorych, osób starszych i dzieci, szczególnie tych, które potrzebują szczególnej opieki.

Na początku lat 90. XX wieku zauważono, że zwiększa się liczba rodzin borykających się z problelem biedy, co przekładało się również na wskaźnik uzależnień od alkocholu. Siostry chcąc chociaż w małym stopniu zaradzić zaistniałej sytuacji, zorganizowały w mieście Chodzieży Świetlicę Środowiskową. Jej początki sięgają grudnia 1994r. 

Obecnie na popołudniowe zajęcia w świetlicy "Promyk Dobra" uczęszcza 23 dzieci z rodzin niezamożnych, wielodzietnych oraz przeżywających różnego rodzaju kryzysy. Celem naszej placówki jest działalność profilaktyczna i socjalizacyjna. Pełnimy Funkcję dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą.  

Jest to placówka która, żyje życiem dzieci, które do nas przychodzą. W Świetlicy nadzwyczajne jest to, że nasi wychowankowie robią tu rzeczy zwyczajne, ale z chęcią i pasją. Zwyczajne rzeczy stają się świetne, bo kiedy robisz to dobrze i właściwie to uczysz się żyć. Przede wszystkim pomagamy im w nauce, która sprawia im ogromną trudność i często jest dla nich pasmem porażek i upokorzeń, które nie mają nic wspólnego z przyrostem umiejętności i wiedzy, wręcz przeciwnie utwierdzają w poczuciu bezsensu i braku nadziei. Odkrywamy i rozwijamy talenty, dzięki którym czują się ważni i potrzebni. Staramy się uczyć ich „Dobrego Świata” w oparciu o wartości ewangeliczne.