Koronawirusie, my nie chcemy tu cię!

Koronawirusie, my nie chcemy tu cię!

Stowarzyszenie Tęcza

Rok 2020, rok 30-lecia Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”, powinien być dla nas rokiem wyjątkowym z racji tak ważnego jubileuszu, a jest – jak dla wszystkich – czasem szczególnie ciężkim. W tak  trudnych warunkach epidemii nie zamknęliśmy wszystkich naszych placówek i staramy się utrzymać ich pracę i realizować naszą misję, tworząc naszym niepełnosprawnym dzieciakom, warunki bezpiecznej edukacji, rehabilitacji i opieki.  Walczymy z konsekwencjami epidemii – zachorowaniami wśród kadry i dzieci, zmniejszoną liczbą pracowników, zagrożeniami zdrowotnymi, koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego, a także z trudnościami finansowymi.

Pragniemy wrócić do normalności, to bardzo trudne w dobie pandemii. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nasze ośrodki pozostają otwarte. Realizujemy usługi: rehabilitacyjne, konsultacje okulistyczne oraz konsultacje ze specjalistami w ramach wczesnej interwencji u małych dzieci. Zachowując maksimum ostrożności i reżim sanitarny, realizujemy naszą misję, jednak cały czas przy zachowaniu rygorystycznych procedur, gdyż większość naszych podopiecznych to osoby z chorobami współistniejącymi. Naszym priorytetem jest zapewnienie szczególnego bezpieczeństwa dzieciom, które korzystają i będą korzystać z naszej pomocy w okresie pandemii, ich opiekunom oraz zapewnienie środków ochrony osobistej pracownikom.

Realizujemy działania w obszarze zdrowia i rehabilitacji:

- Rehabilitacja ruchowa w ramach rehabilitacji dziennej: rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością złożoną, podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza;

- Wizyty specjalistów w domach podopiecznych;

-Konsultacje okulistyczne – konsultacje podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza oraz pacjentów z problemami wzroku.

Działają nasze ośrodki edukacyjne: poradnia, przedszkole specjalne oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Systematycznie prowadzona i na wysokim poziomie edukacja i rehabilitacja, diagnozowanie dysfunkcji rozwojowych, opieka okulistyczna skierowana do małych i starszych dzieci z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnościami sprzężonymi, pozwala utrzymać podopiecznych w dobrej kondycji.

Wszyscy nasi podopieczni, którzy są objęci opieką dziennych ośrodków wsparcia, przedszkola, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego oraz Dziennego Ośrodka Wsparcia „Sokrates” codziennie korzystają z różnych form rehabilitacji i specjalistycznego wsparcia. Czas zamknięcia w domu i dalszy okres bez dostępu do rehabilitacji może spowodować u naszych podopiecznych nieodwracalne w skutkach problemy zdrowotne. Chcemy zapewnić im bezpieczny powrót do codziennego życia, rehabilitacji, edukacji.

Realizacja działalności rehabilitacyjnej, edukacyjnej jest niemożliwe bez zastosowania szczególnych środków ostrożności. Do tego celu niezbędne jest:

- wyposażenie pracowników w odpowiedni sprzęt ochronny zabezpieczający i minimalizujący zagrożenia związane z wirusem COVID (maseczki, rękawiczki, przyłbice, płyny do dezynfekcji rąk, fartuchy);

- zabezpieczenie/bieżące dezynfekowanie pomieszczeń, w których prowadzona jest/będzie rehabilitacja i edukacja w naszych placówkach (preparaty/środki do dezynfekcji powierzchni, sprzętów, urządzeń/narzędzi medycznych, pomocy terapeutycznych; urządzenia do mycia podłóg).

W chwili obecnej poszukujemy możliwości pozyskania środków za zakup tych środków. Jeśli możecie nas wspomóc i przekazać nam maseczki, płyny, fartuchy będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia.

Pod stałą opieką mamy 250 dzieci niewidomych i słabowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością, zatrudniamy 120 terapeutów, specjalistów z różnych dziedzin: nauczycieli – pedagogów specjalnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki, lekarzy specjalistów, psychologów. Potrzeby tej grupy dzieci oraz ich rodzin są szczególnie duże.

W tym roku bardzo wzrosły koszty zapewnienia ochrony osobistej pracownikom i dzieciom. Co miesiąc wydajemy niemałe kwoty na maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji itd. Bezpieczeństwo dzieci i nas wszystkich jest dla nas priorytetem.

Zwracamy się do Państwa, jako do naszych przyjaciół, z ogromną prośbą w wsparcie nas w tej sytuacji, choćby niewielkie. Zamiast zabawki pod choinkę – maseczka? Tak, to jest taki dziwny rok, taka nietypowa świąteczna akcja!  Ale wyobraźcie sobie, że nasze dzieci nie noszą maseczek (mają np. niewydolność oddechową), ale pracownicy muszą je zmieniać kilka razy dziennie, dzieci muszą być codziennie wiele razy pielęgnowane (nie zgłaszają potrzeb fizjologicznych), kilka razy dziennie karmione (samodzielnie nie jedzą), a praca terapeuty odbywa się w bliskim kontakcie z dzieckiem… Środki higieniczne potrzebne są codziennie i potrzeba ich wyjątkowo dużo.

Czego najbardziej nam brak? To jest lista rzeczy najpotrzebniejszych:

- maseczki jednorazowe 
- rękawice nitrylowe  (rozmiar M – najbardziej potrzebny, L i S)
- przyłbice i półprzyłbice 
- kombinezon ochronny
- myjka parowa
- żel do mycia rąkWesprzyj naszą zbiórkę

Aby móc działać potrzebujemy wyposażyć nasze ośrodki w kilka tysięcy rękawiczek, kilkadziesiąt litrów płynów do dezynfekcji powierzchni, kilka tysięcy maseczek.

Wesprzyjcie nas w tym trudnym dla nas czasie!

Wsparli

50 zł

Anonimowy Pomagacz

35 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

100 zł

Ela

50 zł

Anonimowy Pomagacz

400 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

15%
758 zł Wsparło 9 osób CEL: 5 000 ZŁ