Ratuj kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny

Fundacja Unaweza

Ratuj kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0342899
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz
Cel zbiórki:

Wsparcie dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja UNAWEZA
Fundacja Unaweza
Rozpoczęcie: 14 Września 2023
Zakończenie: 30 Listopada 2023

Opis zbiórki

Kiedy mówimy o broni wykorzystywanej podczas wojen, najczęściej mamy na myśli karabiny, czołgi, rakiety, ale od zarania dziejów jedną z najpotężniejszych broni przeciwko ludzkości jest przemoc seksualna, która towarzyszy konfliktom zbrojnym na całym świecie. 

Wybuchy, uciekający ludzie, strzały, masowe groby, domy i bloki, z których zostały już tylko gruzy… to obrazy z Ukrainy, które od półtora roku obiegają światowe media. Inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku, pełnoskalowa wojna trwa od lutego 2022 roku i pochłonęła życie tysięcy osób, a miliony zmusiła do ucieczki. Jak każdy konflikt zbrojny w historii i ten ma wiele twarzy. Poznaj jej ciche bohaterki: Irynę Dovgan i Natalię Leluch.

„Przyprowadzili mnie do celi. Nic nie widziałam. Byłam w kominiarce na głowie i w kajdankach. Byłam sama. W celi obok ktoś krzyczał.  Nagle ktoś cicho do mnie wszedł… Po wszystkim byłam inna. Nie wiedziałam, czy jeszcze jestem człowiekiem, czy już nie.”

Fundacja Unaweza

Zdjęcia: (fot. Mariusz Janiszewski / TVN)

„Wywieźli mnie na plac. Miałam na szyi tabliczkę: „ona zabija nasze dzieci”. Podchodzili prorosyjscy mieszkańcy. Popychali mnie, śmiali się. Czułam strach. Chciałam umrzeć”.

 
Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, IRYNA DOVGAN jeździła na front pomagać ukraińskim żołnierzom. Za to została aresztowana, a potem przez wiele dni bita, torturowana i gwałcona. Życie Iryny uratowało zdjęcie, którego autorem jest fotoreporter MAURICIO LIMA, które trafiło na okładkę magazynu NEW YORK TIMES i obiegło świat. Pod naciskiem organizacji międzynarodowych oprawcy Iryny wypuścili ją na wolność.

Przez kilka lat zmagała się z traumą po wydarzeniach, które ją spotkały. Jednak pewnego dnia znalazła w sobie siłę, żeby działać! Założyła ukraiński oddział międzynarodowej organizacji SEMA, prowadzącej kampanię na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.
 
Iryna jest jedną z bohaterek najnowszego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata” (można go obejrzeć w Player.pl).

Bohaterki powierzyły swoje niełatwe historie Martynie Wojciechowskiej, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy, na oczach całego świata.

Natalia z zawodu jest lekarką, a Iryna kosmetyczką. Łączy je jednak nieprzeciętna siła, odwaga i pomoc, którą niosą innym. Bohaterki najnowszego odcinka powierzyły swoje niełatwe historie Martynie Wojciechowskiej, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy, na oczach całego świata.

Fundacja Unaweza

Zdjęcia: (fot. Mariusz Janiszewski / TVN)

Kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej często zabiera się głos, a ich doświadczenia stają się powodem do wstydu. Szacuje się, że zaledwie ok. 6% kobiet decyduje się o tym mówić.

Wesprzyj zbiórkę i pomóż nam dotrzeć z pomocą do Potrzebujących kobiet. Chcemy zapewnić im przede wszystkim wsparcie psychologiczne, pomoc medyczną, czy działania edukacyjne i prawne. 

Zebrana kwota zostanie przekazana organizacji SEMA UKRAINE, która jednoczy i wspiera kobiety, które doświadczyły gwałtów wojennych w Ukrainie.

Fot. Mariusz Janiszewski

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0342899
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz

Obserwuj ważne zbiórki