Akcja Charytatywna WIELKODUCHY - pomagamy niewidomym dzieciom

Wielkoduchy to ponad 700 uczniów i uczennic z 32 szkół podstawowych w Wielkopolsce. Na co dzień pilnie się uczą, jednak wyróżnia ich niesamowita pasja – uwielbiają pomagać potrzebującym! Już niebawem każdy z tych małych wolontariuszy własnoręcznie wykona maskotkę Wielkoducha, które następnie zostaną wystawione na aukcje charytatywne. Dochód z nich uzyskany zostanie przeznaczony na zakup materiałów i narzędzi dydaktycznych dla niewidomych dzieci. Już teraz możesz wesprzeć akcję i pomóc w sfinansowaniu kosztów z nią związanych.  

Na co dzień Wielkoduchy działają pod okiem swoich opiekunów w Szkolnych Klubach Wielkoducha, które przy współpracy ze szkołami podstawowymi zakłada i prowadzi Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach programu edukacyjnego WIELKODUCHY.  

Podczas „wielkoduchowych spotkań” dzieci poznają świat wolontariatu i angażują się w wspólne akcje na rzecz innych organizacji pozarządowych lub instytucji społecznych.   Tylko w 2015 roku przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt inicjatyw wolontariackich w jakie zaangażowały się Wielkoduchy. Dzieci przygotowywały przedstawienia dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej, odwiedzały dzieci z niepełnosprawnościami i razem z nimi się bawiły, tworzyły kartki dla chorych, organizowały zbiórki żywności i karmy czy porządkowały zaniedbany park. Dzieci przekonują się, że nawet w tak młodym wieku można być wolontariuszem i pomagać potrzebującym.

Swoje dobre uczynki dzieci skrzętnie zapisują w Książeczkach Wielkoducha, a specjalnie wyrobione dla nich legitymacje zaświadczają, że pełnią oni zaszczytną rolę Wielkoduchów.  

NAJBLIŻSZE PLANY? AKCJA CHARYTATYWNA WIELKODUCHY!   

 

Akcja Charytatywna WIELKODUCHY to wielkie wydarzenie, do którego przygotowujemy się już od ponad roku. W ramach akcji nasi mali Wolontariusze stworzą unikatowe maskotki Wielkoducha. Każdy wykona swoją! Następnie wszystkie maskotki trafią na internetowe aukcje na serwisie charytatywni.allegro, a dochód z nich uzyskany przeznaczony zostanie na szczytny cel charytatywny jakim będzie zakup materiałów, narzędzi lub sprzętu dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Co ważne pomiędzy Stowarzyszeniem i Ośrodkiem została w tym zakresie podpisana stosowna umowa o współpracy.  

Wśród zakupionych i przekazanych później Ośrodkowi darów mogą się znaleźć m.in. maszyny lub kalkulatory brajlowskie, jednak wszystko będzie zależne od zebranej łącznie kwoty i aktualnych potrzeb Ośrodka.

   

Zgodnie z ustaleniami zakupione materiały, sprzęt lub narzędzia mają wesprzeć i pomóc niewidomym i słabowidzącym dzieciom w edukacji. Zależy nam aby każde dziecko, bez względu na swój stan zdrowia i poziom sprawności mogło rozwijać swoje talenty i umiejętności.

Wierzymy, że dzięki wsparciu Wielkoduchów będzie to dla tych dzieci łatwiejsze. Ponadto swoją pracą i zaangażowaniem Wielkoduchy chcą dać sygnał, że nie jest im obojętny los rówieśników z niepełnosprawnościami i że zawsze są w gotowości żeby im pomagać. A oto garść informacji o tym jak przebiegać będzie cała akcja:  

 

1 KROK  

W siedzibie Wielkoducha przez wolontariuszy Stowarzyszenia CREO przygotowane zostaną pakiety materiałów potrzebnych do składania maskotki. Każda maskotka składać się będzie z kilku elementów w skład których wchodzą:

  • korpus (głowa i brzuszek, które częściowo będą już zszywane),
  • oczka
  • buźka
  • język
  • znaczek Wielkoducha wraz z literką W
  • peleryna (w wielu kolorach i wzorach)
  • wypełniacz  

Jeden Wielkoduch będzie ważył ok. 70 gram a jego wysokość będzie sięgać około 20 cm.

Pakiety zostaną spakowane (po jednym na każdego ucznia) i zostaną wysłane do Szkolnych Klubów Wielkoducha.  

2 KROK  

W Szkolnych Klubach Wielkoducha pod opieką opiekunów i animatorów dzieci rozpoczynają prace nad tworzeniem maskotek. Na początku mali Wolontariusze będą mieli za zadanie wypełnić korpus maskotki wypełniaczem – tak aby nabrała ona „duszkowego” kształtu. Następnie doklejają oczka, buźkę, języczek oraz znaczek Wielkoducha. Kolejną czynnością będzie wybór pelerynki, które przygotowane są w różnych wersjach kolorystycznych. Dzieci będą również miały możliwość przygotowania dodatku, który sprawi, że ich Wielkoduch będzie unikalny (np. czapkę, szalik, okulary, brodę lub kolorowe włosy). Każda z maskotek otrzyma swoje imię nadane przez ucznia, które zostanie przypięte do maskotki.  

 

3 KROK  

Maskotki stworzone przez dzieci ze Szkolnych Klubów Wielkoducha wracają do siedziby Stowarzyszenia CREO. Tutaj przystępujemy do fotografowania oraz opisywania maskotek. Dla każdej z maskotek zostanie wyrobiony specjalny dokument (akt urodzenia Wielkoducha) – na którym będzie widoczna data powstania maskotki oraz jej imię. Na certyfikat zostanie przybita pieczęć Wielkoducha oraz naklejony zostanie specjalny hologram. Dzięki temu będzie wiadomo, że ten unikalny Wielkoduch został stworzony przez dzieci w ramach akcji Wielkoduchy. Następnie Wielkoduchy zostają spakowane do specjalnych kartoników, a animatorzy wystawiają aukcje. Po zakończeniu licytacji i wpłacie odpowiedniej kwoty na konto, Wielkoduchy powędrują do nowych domów z misją czynienia dobrych uczynków.  

CHCESZ WESPRZEĆ AKCJĘ CHARYTATYWNĄ WIELKODUCHY?

Obecnie wszystkie Wielkoduchy zakasują rękawy i są w gotowości do przygotowywania maskotek, ale liczą na wsparcie darczyńców, którzy pomogą sfinansować koszty akcji.

Co ważne część materiałów potrzebnych do zorganizowania akcji udało się już zebrać. Jednak nadal potrzebne są środki, które pozwolą na pokrycie kosztów całego przedsięwzięcia.

Dlatego apelujemy o wsparcie Wielkoduchów i wpłacenia choćby symbolicznej złotówki aby akcja przebiegła sprawnie i z należytym rozmachem.    

Zebrane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie całej akcji, w tym m.in. na zakup materiałów potrzebnych do stworzenia maskotek, zakup maszyny do szycia i przyborów krawieckich (nici, nożyczki, itp.), kartonów w których będą wysyłane maskotki, taśm pakowych, opłacenia kosztów pocztowych i kurierskich związanych z akcją oraz wydruku certyfikatów dla maskotek.

W przypadku zebrania większej kwoty środki przeznaczymy na kolejne akcje organizowane przez nasze Wielkoduchy. Już teraz zachęcamy do śledzenia dalszych informacji na temat akcji na stronie internetowej programu: www.wielkoduchy.pl

Pierwsze aukcje z maskotkami planujemy wystawić w okolicach Świąt Wielkanocnych, natomiast cała akcja potrwa do końca roku szkolnego.

Naszym marzeniem jest aby materiały i narzędzia zakupione z pieniędzy uzyskanych z licytacji maskotek trafiły do Ośrodka dla dzieci niewidomych jeszcze przed początkiem nowego roku szkolnego.  

ORGANIZATOR AKCJI WIELKODUCHY  

 

Organizatorem akcji charytatywnej WIELKODUCHY jest Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.

Partnerem programu edukacyjnego Wielkoduchy jest Fundacja Podaj Dalej.  

Wsparli

50 zł

Misza

Super sprawa!
10 zł

izmi

Dzięki za warsztaty. Powodzenia w zbiórce!
10 zł

Gosia

17,77 zł

Wpłata anonimowa

10 zł

STARSZY WIELKODUSZEK

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
10 zł

Iza

Na dobry początek :)
Darowizny trafiają bezpośrednio do
1%
107,77 zł Wsparło 6 osób CEL: 7 700 ZŁ