Fundacja L'ARCHE - Wspólnota we Wrocławiu

Fundacja L'ARCHE - Wspólnota we Wrocławiu

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Wrocław, dolnośląskie

Fundacja L’Arche we Wrocławiu od 2002 roku wspiera dorosłe osoby  z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi dwa domy o charakterze rodzinnym oraz wspólnotę sąsiedzką w formie zespołu  mieszkań chronionych dla w sumie 25 osób.

W domach prowadzonych przez fundację osoby z niepełnosprawnością intelektualną są kimś znacznie więcej niż podopiecznymi, to przede wszystkim domownicy i pełnoprawni mieszkańcy odpowiedzialni za zupełnie wyjątkową atmosferę panującą przy Jutrosińskiej 29.

Oto kilkoro z nich:
Kasia – fascynatka łodzi podwodnych, lubi szum fal i leżenie plackiem. Ma niezwykły słuch i na swoim syntezatorze potrafi powtórzyć wiele melodii.

Emilia – dziewczyna, która przy pierwszym spotkaniu najprawdopodobniej zada ci pytanie: Czy masz kogoś, kto nosi cię na rękach?

Henryk – uśmiechnięty dżentelmen pełen uroku, którego towarzystwo zawsze poprawia humor, pomimo tego, że Henryk nie potrafi mówić.


Domownicy wspólnie z  asystentami, którzy są przede wszystkim ich  przyjaciółmi, a dopiero później opiekunami  tworzą wspólnotę, którą można nazwać prawdziwą, dużą rodziną. Wspólnie pracują i dbają o swój dom, razem też spędzają wolny czas np. wyjeżdżając na wycieczki
 i uczą się od siebie wzajemnie. Przede wszystkim tolerancji, otwartości, przyjmowania drugiej osoby
z całym repertuarem zarówno ograniczeń jak i  wyjątkowości, ale też dbania o swoją wspólną przestrzeń i relacje pomiędzy wszystkimi mieszkańcami. Zwykłe, codzienne życie – można powiedzieć. Jednak to właśnie w taki codzienny, prozaiczny sposób udaje się zrealizować ideę rzeczywistej integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Asystenci to zwykle młode osoby, więc w ich codziennej pracy oprócz niezbędnego profesjonalizmu jest mnóstwo swobody, uśmiechu i zaraźliwego entuzjazmu charakterystycznych dla ludzi otwartych na świat i drugiego człowieka. To właśnie domownicy i asystenci sprawiają, że  domy L’Arche są tak różne od anonimowych  dużych domów pomocy społecznej.


Fundacja prowadzi też działalność edukacyjną, skierowaną głównie do najmłodszych mieszkańców Wrocławia. Od kilku lat we wrocławskich szkołach, przedszkolach i bibliotekach można spotkać fundacyjny Teatr lalek z niepełnosprawnością. Lalki – mupety,  a wśród nich m.in.:  Tomek – chłopiec z porażeniem mózgowym poruszający się na wózku, Jacek z zespołem Downa czy niewidoma Zosia za pośrednictwem aktorek – terapeutek z L’Arche pomagają dzieciom oswoić się z innością i poznać najważniejsze fakty na temat niepełnosprawności. Do tej pory przedstawienia Teatru obejrzało ponad 7 tys. dzieci z Wrocławia i okolic.Fundacja jest częścią międzynarodowej wspólnoty, która na całym świecie prowadzi domy o charakterze rodzinnym, wspierając dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 

Jak wygląda codzienne życie Artura – jednego z mieszkańców domu Fundacji L’Arche:

Wpłaty

Ładuję...