Wypoczynek letni dzieci niepełnosprawnych

Lato kojarzy nam się z radością słońcem, zabawą, beztroską i wypoczynkiem. Dzieci w szczególności czekają na ten wyjątkowy czas bez obowiązków szkolnych, prac domowych, powtórek i sprawdzianów... Można by pomyśleć, że lato z całą swoją krasą chce podziękować dzieciom za pracę i trud całego roku szkolnego.

s.Katarzyna Besiekierska

Rodzice głowią się jak uatrakcyjnić swoim pociechom ten letni czas. Kolonie, obozy, wycieczki, pobyty w parkach rozrywki, odwiedziny w zoo, spacery po lesie, kąpiele w morzu, jeziorach, rzekach i tysiące innych mniejszych lub większych atrakcji...

Wszystko jest do ogarnięcia jak się ma małą gromadkę dzieci ale co jak się ma ich więcej??? Może być trochę trudniej... A co gdy ma się ich tyle co Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Ignacowie??? To już zaczyna być prawdziwym wyzwaniem.

s.Katarzyna Besiekierska

Historia Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie sięga 1895 roku, kiedy to pierwsza grupa podopiecznych znalazła swój dom w Ignacowie. Od samego początku ośrodek ten oferował słabemu i pokrzywdzonemu człowiekowi miłość i nadzieję. Przez 125 lat funkcjonowania nie zatracił swojej misji. Obecnie ośrodek zamieszkuje 50 wychowanków. To chłopcy i dziewczęta w wieku od 7 do 24 lat, którzy ze względu na niepełnosprawność intelektualną wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Ośrodek gotowy jest do pracy przez cały rok i przez wszystkie dni tygodnia, zapewniając całodobową opiekę. W ciągu roku szkolnego, pod okiem wykwalifikowanego personelu, dzieci poddawane są intensywnej rehabilitacji ruchowej, socjoterapii i rewalidacji.

s.Katarzyna Besiekierska

Szczegółowo zaplanowany dzień zapewnia im trening samoobsługi, terapię pedagogiczną i szereg zajęć usprawniających intelektualnie i motorycznie.

s.Katarzyna Besiekierska

Opiekunowie i wychowawcy nie tylko dostrzegają indywidualne predyspozycje swoich podopiecznych ale umiejętnie je rozwijają.

s.Katarzyna Besiekierska

Z bardziej przyziemnych spaw warto dodać, że  wychowankowie ośrodka uczęszczają do pobliskiego Zespołu Szkół Specjalnych.

Zadania ośrodka ujęte w sztywne i formalne określenia nie oddają prawdziwego charakteru tej placówki. Niepełnosprawność dzieci, nie jest tam przeszkodą lecz motywacją  do rozwijania skrzydeł wyobraźni.

s.Katarzyna Besiekierska

O tym jak mimo ograniczeń można pokolorować dziecięcy świat świadczą relacje na fb (https://www.facebook.com/Specjalny-Ośrodek-Wychow awczy-w-Ignacowie-1073631256117128/ ).

Jak wszystkie dzieci tak i te marzą o pięknych, niezapomnianych wakacjach, o poznawaniu nowych nieznanych miejsc, o przeżyciach, które będą budowały wspomnienia. Wypoczynek dzieci niepełnosprawnych wymaga spełnienia dodatkowych warunków, które zagwarantują bezpieczeństwo dzieci i pozwolą im aktywnie uczestniczyć w oferowanych atrakcjach. W tym przypadku ważniejsze jest jednak to, by letnia przerwa nie zaprzepaściła ogromu pracy i postępów w rozwoju wypracowanym przez miesiące szkolne. Konieczne jest utrwalenie tego czego dzieci się nauczyły, a rodzice nie zawsze mają czas i wiedzę jak  pracować z nimi w domach rodzinnych.  Zorganizowany wypoczynek uwzględni te potrzeby i połączy pożyteczne z przyjemnym. Wszystko to jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które niestety nie stać rodzin. Bez wsparcia z zewnątrz wypoczynek dzieci będzie musiał zostać ograniczony do zasobów jakimi dysponuje ośrodek. Zapewne i tu nie zabraknie dziecięcych śmiechów i zabaw, ale przecież można bardziej kolorowo, bardziej radośnie, bardziej odpowiedzialnie i z większym przytupem.

Pomóżmy dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie poczuć wakacyjny smak letniego wypoczynku i niezapomnianej przygody. Otwórzmy swoje serca wspominając własne wakacyjne przygody, na myśl o których  jeszcze teraz pojawia się uśmiech od ucha do ucha a serce rozpoczyna szalone harce.

s.Katarzyna Besiekierska

Grupa na Facebook z licytacjami na rzecz dzieci: https://www.facebook.com/groups/2716437501952646/

Wsparli

50 zł

Jakub Samborski

100 zł

Iza Krzemińska

Działamy dalej !
50 zł

Jakub Samborski

100 zł

Wpłata anonimowa

10 zł

Mariola Sieradzka

Serduszko
5 zł

Małgorzata Sznip

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do
6%
12 752 zł Wsparło 337 osób CEL: 200 000 ZŁ
Wesprzyj