Fundacja Kultury Yakiza

Fundacja Kultury Yakiza

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Fundacja Kultury Yakiza zajmuje się szeroko rozumianą aktywizacją poprzez kulturę. Celem naszych działań jest szeroko rozumiane tworzenie i wspieranie inicjatyw kulturalnych.
 
Zajmujemy się pracą na rzecz środowisk młodzieżowych poprzez organizację wydarzeń artystycznych i ich wsparcie promocyjne.
 
Od 5 lat prowadzimy Bydgoskie Centrum Społeczno-Kulturalnego Yakiza, gdzie odbyło się około 500 imprez artystycznych.
 
Działamy w oparciu o idee wolontariatu, nie posiadamy pracowników etatowych.
 
Promujemy kulturę i sztukę twórców z Bydgoszczy. Przykładowym obszarem działań jest wspieranie  bydgoskich  teatrów alternatywnych: Teatru Studio Czyczkowy, Magazynu Prób BEZPSA i inne.
 
Od początku swego istnienia zrealizowaliśmy ogromną ilość koncertów, wystaw, pokazów teatralnych i innych wydarzeń artystycznych w Bydgoszczy, a także w innych miastach Polski. Zasługą Fundacji było też zorganizowanie trzech edycji  Przeglądu Bydgoskich Teatrów Alternatywnych „Alternator”.
 
Wspieramy działania proobywatelskie, w których wykorzystuje się kulturę, jako przekaźnik ważnych wartości społecznych.
 
Pozyskujemy też środki na badania nad wielokulturowością w regionie, czego flagowym przykładem będzie przygotowywana do druku (prace trwają od listopada 2007) na zlecenie Fundacji Kultury Yakiza, książka  o fordońskiej synagodze. Jej autorami są pracownicy i współpracownicy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod redakcją dr. Tomasza Kawskiego.

W 2008 roku zorganizowaliśmy I Międzynarodowe Sympozjumrewitalizacja i konserwacja synagog i kirkutów. Flagowym przedsięwzięciem jest remont i adaptacja budynku po byłej synagodze w bydgoskim Starym Fordonie na Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Kulturalnej. Minister Radosław Sikorski objął honorowym patronatem projekt remontu synagogi.

 
 

Wpłaty

Ładuję...