Samotna matka w walce o cieżko chorego i niewidomego syna...

Mateusz Czauż

Samotna matka w walce o cieżko chorego i niewidomego syna...

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0060079
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz
Cel zbiórki:

Leczenie i rehabilitacja, zakup łóżka rehabilitacyjnego

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Złotowianka
Mateusz Czauż, 16 lat
Białystok, podlaskie
Niedorozwój robaka móżdżku, niedowład czterokończynowy, padaczka, stopy końsko-szpotawe, skolioza kręgosłupa. Mateusz jest niewidomy
Rozpoczęcie: 30 Grudnia 2022
Zakończenie: 3 Stycznia 2024

Opis zbiórki

Ile nieszczęść może przypaść na jednego człowieka? Zdziwiłbyś się jak wiele. Mateusz, mój syn ma wrodzoną wadę mózgu – niedorozwój robaka móżdżku, niedowład czterokończynowy, padaczkę lekooporną i stopy końsko-szpotawe. Przez zanik nerwów wzrokowych syn jest niewidomy. Mati nie mówi, ale porozumiewa się z otoczeniem za pomocą prostych pojedynczych sylab. Syn nie sygnalizuje swoich potrzeb fizjologicznych. Największe problemy przysparza mu jednak postępująca skolioza kręgosłupa.

Mateusz Czauż

Wychowuję go sama. Mateusz ma wrodzoną wadę mózgu (niedorozwój robaka móżdżku). Aktywna nieoperacyjna torbiel. Niedowład czterokończynowy, końskostopie obustronne w przebiegu wady móżdżka i padaczki. Padaczka lekooporna. Obniżone napięcie mięśniowe. Zanik nerwów wzrokowych w obu oczach co doprowadziło do tego że jest niewidomy. Oczopląs, Zez zbieżny naprzemienny. Pozostaje pod opieką wielu poradni specjalistycznych.

Mati nie mówi – porozumiewa się z otoczeniem za pomocą prostych pojedynczych sylab, z uwagi na słaby wzrok bardziej koncentruje się na bodźcach słuchowych. Na głos znanych i lubianych osób Mateusz reaguje bardzo żywiołowo: radośnie krzyczy, macha rączkami, śmieje się. Nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych. Wymaga pełnej pomocy w codziennych czynnościach. Na ogół Mati jest pogodnym chłopcem.

Od 2013 roku postępuje skolioza kręgosłupa. W 2015 roku przeszedł rekonstrukcję lewego biodra, gdzie był unieruchomiony przez 2 miesiące, przez co znacznie szybciej zaczęła postępować skolioza kręgosłupa. W 2018 roku przeszedł operację plastyki ścięgna Achillesa lewego, kasulotomia tylna stawu skokowego górnego - gips udowy, a w 2019 przeszedł wydłużenie plastykę ścięgna Achillesa. Mateusz Czauż

Opiekuje się Mateuszem przez całą dobę. Jestem potrzebna synowi przez cały czas. Mimo tak wielu chorób i wad walczę każdego dnia o zdrowie Mateusza. Dzięki rehabilitacji i ćwiczeniom mój syn ma szansę być, choć w minimalnym stopniu samodzielnym. Bardzo się boję tego, co będzie, kiedy mnie zabraknie, dlatego teraz robię wszystko, by był w stanie sobie poradzić.

Syna wychowuję samotnie, dlatego jest mi podwójnie ciężko. Bardzo proszę o pomoc w opłaceniu rocznej rehabilitacji syna, bez której nie ma szans na rozwój. Za każdą nawet najmniejszą wpłatę z całego serca dziękuję.

Mama Mateusza

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0060079
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz

Obserwuj ważne zbiórki