Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
3 Stałych Pomagaczy
Anna Kogut
50 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż Skarbonkę

Typ Organizacja charytatywna

Lokalizacja Rzeszów, podkarpackie

Fundacja pomaga chorym dzieciom i  ich rodzinom coraz bardziej kompleksowo. Prowadzimy już nie tylko hospicjum domowe, stacjonarne i grupę wsparcia dla rodziców, którzy stracili dziecko, ale również hospicjum perinatalne.

Bez darczyńców, ludzi dobrego serca taka pomoc nie byłaby możliwa. Za wszelkie wsparcie serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.

Pomagamy nieuleczalnie chorym dzieciom

Fundacja stale poprawia zakres opieki nad chorymi dziećmi i obecnie prowadzi działalność w kilku obszarach. Naszą główną i podstawową pracą jest domowa opieka hospicyjna dla dzieci i to ona determinuje wszystkie zadania, które rozpoczęliśmy, kontynuujemy lub być może będziemy wykonywać w przyszłości. Z punktu widzenia nieuleczalnie chorego dziecka najkorzystniej jest, kiedy pozostaje ono w domu, pod opieką najbliższej i kochającej rodziny. Z tego założenia wychodzimy i staramy się, aby tak właśnie było. Są jednak sytuacje, kiedy dziecko nie może przebywać w swoim domu i aby mu zapewnić jak najlepszą opiekę, uruchomiliśmy hospicjum stacjonarne. W hospicjum stacjonarnym przebywa kilkudziesięciu pacjentów, nie tylko z Podkarpacia, ale również z innych regionów Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=euSVNtjz6X8

Hospicjum perinatalne – by pomóc jak najwcześniej

Rozwijamy także hospicjum perinatalne. Ono w naturalny, chociaż początkowo nieformalny sposób wyrosło przy hospicjum domowym. Rodzice wiedzą, że zajmujemy się nieuleczalnie chorymi dziećmi, dlatego słysząc niepokojące diagnozy od lekarza prowadzącego ciążę, docierają także do nas. Dla tej działalności staramy się stworzyć odpowiednie standardy. Przyszłe mamy, które spodziewają się ciężko chorego dziecka, powinny wiedzieć, że znajdą u nas pomoc już na bardzo wczesnym etapie ciąży, kiedy najczęściej nie wiedzą, co mają robić. Nie uzyskują wystarczających informacji od lekarza ginekologa. Sama wiedza o możliwości dokonania aborcji w dopuszczonym przez prawo okresie to zbyt mało, by podjąć świadomą decyzję. Zależy nam, aby w hospicjum perinatalnym kobieta mogła uzyskać szeroką wiedzę na temat prognoz dla dziecka z określonymi wadami, otrzymać pomoc lekarską i psychologiczną. Dowiedzieć się także, że to dziecko po urodzeniu może znaleźć opiekę zarówno w hospicjum domowym, jak i stacjonarnym, czy w innym odpowiednio przygotowanym ośrodku.

Hospicjum perinatalne służy tym, którzy z jego pomocy chcą skorzystać. Mamy możliwość konsultacji u najlepszych specjalistów. Chcemy kobietom pomagać w docieraniu do tych lekarzy, umawiać wizyty, oferować towarzystwo psychologa. Ważne jest, aby otoczyć kobietę w ciąży kompleksową opieką. Ta opieka powinna być skoordynowana we współpracy z lekarzami specjalistami oraz szpitalami. Kobieta, decydująca się na poród powinna wiedzieć, że po urodzeniu chorego dziecka będzie miała zapewnioną kompleksową pomoc.

Pomoc dla dzieci chorych i opuszczonych.

Od stycznia 2017 utworzyliśmy regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną. W niektórych regionach Polski już takie funkcjonują, a my z myślą o podobnej rozbudowaliśmy budynek. W ten sposób będziemy mogli zabezpieczyć opiekę dla dzieci przewlekle chorych, które nie mają prawnych opiekunów – ich rodzice zrzekli się nad nimi opieki lub władza rodzicielska została im odebrana. Obecnie w województwie podkarpackim nie ma takiej placówki. Domy dziecka nie przyjmują ciężko chorych dzieci, a w szpitalach nie ma dla nich miejsca, ponieważ te zajmują się przede wszystkim leczeniem, a nie długoterminową opieką. Placówka opiekuńczo-terapeutyczna wypełni tę lukę. Finansowana ma być podobnie jak domy dziecka, ze środków samorządowych, ale ze względu na konieczność dozoru medycznego i zakupu leków, nie obędzie się bez wsparcia darczyńców. Szacujemy, że dofinansowanie z samorządu pokryje ok. 60 proc. kosztów działalności. Resztę Fundacja musi zdobyć z innych źródeł.  

Pomóż nam pomagać, wpłać darowiznę:
Numer rachunku bankowego:
PKO Bank Polski SA.
28 1020 4405 0000 2702 0525 9926

Fundacja Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci 
35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 132

3 Stałych Pomagaczy
Anna Kogut
50 zł miesięcznie