Lęk, który zabija szczęście

kołderka obciążeniowa i beczka terapeutyczna, terapia logopedyczna i SI
Zakończenie: 31 Marca 2017
Opis zbiórki
Wyobraź sobie, że sypiesz płatki kukurydziane do miseczki, a one uderzają w nią jak ciężkie gwoździe. Że nie możesz zasnąć pomimo zmęczenia i mroku, bo świeci się ta mała kropeczka w telewizorze. Że padający na policzki mroźny śnieg kłuje jak igły, a wiejący wiatr huczy jak odkurzacz… Że każde nowe miejsce jest jak obca, nieznana planeta…
Tak brzmi skrawek codzienności Krystiana, opisany przez jego mamę. Razem walczą z autyzmem, który nie pozwala chłopcu funkcjonować jak zdrowe dziecko.
Wszystko zaczęło się, gdy miał kilka miesięcy. Nie interesował go świat zewnętrzny, bardzo mało spał, zaledwie kilka godzin na dobę. Nie chciał jeść, stale dreptał z jednego krańca pokoju na drugi, obsesyjnie interesował się pilotem od telewizora, który stał się jego ulubioną zabawką...
Krystianek jest chłopcem autystycznym z głębokimi zaburzeniami czucia własnego ciała. Inaczej odbiera bodźce dotykowe, słuchowe, węchowe. Świat Krystka pełen jest hałasu – jego umysł nie filtruje dźwięków. Natężenie odbieranych przez niego dźwięków nie ma znaczenia, podobnie jak to, czy są one wysokie czy niskie, czy dobiegają z bliska czy z daleka. Wszystko dociera do niego z taką samą siłą. To tak, jakby budzić się, przebywać i zasypiać w samym centrum wielkiego miasta lub lotniska.
Krystka boli noszenie ubrań przylegających do ciała, a musi je nosić i być masowany – jego włókna nerwowe potrzebują mocnych uścisków i kompresji. Lubi kąpiele we wannie i w basenie, jednak panicznie przeraża go prysznic, dźwięk lejącej się wody, pracującej zmywarki i pralki… Zapachy nie mają dla niego znaczenia – nie czuje ich. Większość posiłków zjada oczami.
Mama Krystianka prosi o pomoc w zakupie kołderki obciążeniowej, którą będzie mogła przykrywać swojego synka kilkanaście minut przed zaśnięciem. Pozwoli to na symulację stanu, jaki przeżywa dziecko w łonie matki. Dzięki niej Krystek będzie miał szansę przesypiać spokojnie noce i czuć bezpieczeństwo. Z kolei beczka terapeutyczna jest tak zwanym domowym SI (sensoryką integralną), służącym do ćwiczeń i zabawy – pomoże poskładać chłopcu rozproszone zmysły, będzie mógł pracować nad nimi indywidualnie w domowym zaciszu. Istotna jest też terapia logopedyczna i integracja sensoryczna – praca ze specjalistą umożliwi chłopcu postępy i efektywne zmaganie się z podstępnym wrogiem, który usiłuje odebrać mu szczęśliwe dzieciństwo.
Krystek każdego dnia dzielnie walczy, by zrozumieć nasz świat. Proszę, spróbuj zrozumieć jego własny – ten, w którym jest zamknięty i z którego tak bardzo chciałby się wydostać...