Wojna zniszczyła domy i miasta. Pomóż ofiarom terroryzmu je odbudować!

Fundacja Orla Straż

Wojna zniszczyła domy i miasta. Pomóż ofiarom terroryzmu je odbudować!

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0063131
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz
Cel zbiórki:

Nowe domy dla ofiar terrorystów

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Orla Straż
Fundacja Orla Straż
Terroryzm
Rozpoczęcie: 23 Stycznia 2020

Opis zbiórki

Po przejęciu kontroli nad Sindżarem terroryści rozpoczęli falę grabieży. Okradali sklepy oraz domy, które później wysadzali w powietrze. Wszystko nagrywali, tworząc materiały propagandowe i chwaląc się swoimi zbrodniami. Walki o odbicie Sindżaru doprowadziły do całkowitego zniszczenia miasta oraz okolicznych miejscowości.

Odbudowa spowolniona jest przez niepewną sytuację w regionie, a także liczne miny i niewybuchy, których zneutralizowanie potrwa wiele lat. Jazydzi, którym udało się uciec, w większości mieszkają dziś w obozach dla przesiedleńców w Irackim Kurdystanie. Po względnym ustabilizowaniu się sytuacji w 2017 roku wiele rodzin wróciło, aby obejrzeć swoje domy, które opuścili 3 lata wcześniej.

To zaledwie kilka godzin drogi od obozów, w których przebywają. Niestety na miejscu okazało się, że ich domy zostały zniszczone. Większość miejscowości nie nadaje się do zamieszkania. Rodzin, które mieszkają w obozach, nie stać na ich odbudowę lub budowę nowych. W 2019 roku wybudowaliśmy 65 domów dla rodzin, które uciekły przed ISIS. Był to pierwszy etap ponownego zasiedlenia całego regionu. Powrót w dobrze znane miejsce i ponowne spotkanie z sąsiadami i krewnymi pomaga w przezwyciężeniu strachu oraz złych wspomnień.

Fundacja Orla Straż

Dodatkowo kolejne rodziny, widząc, że życie powoli wraca do dawnych miast i wiosek również mogą zdecydować się na podobny krok. Domy mają powierzchnię 42 m.kw. Składają się z dwóch pokoi, kuchni oraz łazienki. Może to niewiele, ale przeprowadzka do murowanego domu znacząco poprawia sytuację najbiedniejszych rodzin. Ostatnie lata spędziły w prowizorycznych domach lub małych, ciasnych namiotach w obozach dla przesiedleńców. Teraz mają zdecydowanie lepsze warunki życia. Do realizacji całego przedsięwzięcia, zatrudniliśmy lokalnych budowlańców. Daliśmy tym samym możliwość pracy i zarobku kolejnym rodzinom.

Nowy dom – historia rodziny Berkata

Barkat ma siedmioro dzieci. Pochodzi z maleńkiej wioski Omer Gewa, znajdującej się przy drodze do Snuni, na północy Góry Sindżar. Zajmował się rolnictwem i hodowlą owiec. To było główne źródło utrzymania większości mieszkańców tej części regionu. Sprzyjały temu znakomite warunki terenowe. Żyzne gleby i nieograniczone pastwiska, stworzyły z Sindżaru spichlerz Iraku. Mieszkańcy wiedli dostatnie życie. Na początku sierpnia 2014 roku ISIS otoczyło cały region.

Fundacja Orla Straż

Berkat bez zastanowienia zabrał swoją rodzinę w stronę szczytu góry. Terroryści wkroczyli do jego wioski 6 sierpnia. Zniszczyli wszystkie domy. Zabili jego brata i przyjaciela, którzy wrócili do wioski po wodę dla uciekających w stronę gór. Kolejnych 5 lat rodzina spędziła w obozie dla przesiedleńców. Pod koniec 2019 roku wprowadzili się do nowo powstałego domu. Został on wybudowany kilkadziesiąt metrów od starego, zniszczonego przez ISIS. Na początku nie będzie im łatwo. Zmierzą się ze wspomnieniami, strachem i niepewnością. Pozostaje wierzyć, że szybko uda im się zapomnieć o przeszłości i zaczną pisać nową historię.

To oczywiście tylko kropla w morzu potrzeb. Zniszczonych domów są tysiące. Pokazaliśmy jednak, że można realnie pomóc i odmienić czyjeś życie. Koszt budowy jednego takiego domu to zaledwie około 14 tysięcy złotych.

Nadzór nad procesem stawiania domów prowadzi lokalny inżynier budownictwa, który stworzył szczegółowe plany. Wszystkie potrzebne materiały są dostępne na miejscu. Potrzeba jedynie środków, aby rozpocząć budowę. Chcielibyśmy postawić więcej takich domów, bo chętnych do powrotu do rodzinnych miejscowości jest bardzo wielu.

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75365
Treść 0063131
Koszt 6,15 zł brutto (w tym VAT)
Wyślij SMS teraz

Obserwuj ważne zbiórki