Ośrodek edukacyjny dla wdów i sierot, ofiar terroryzmu

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 497 osób
40 859 zł (68,09%)
Brakuje jeszcze 19 141 zł
Wesprzyj Wesprzyj
Zbiórka na cel
Ośrodek edukacyjny w Khanke

Orla_Straż

Khanke

Rozpoczęcie: 20 Czerwca 2018
Zakończenie: 20 Września 2019

Dla ofiar terrorystów islamskich każdy dzień jest walką o przetrwanie. Kilkuosobowe rodziny mieszkają w starych, podartych namiotach lub skleconych z pustaków i blachy prowizorycznych domach. Warunki sanitarne są fatalne, opieka zdrowotna stoi na bardzo niskim poziomie, a szkolnictwo jest w powijakach. Mimo tego społeczność międzynarodowa nie stara się zwracać uwagi na miejsca takie jak to.

Nikt nie walczy o prawa ludzi zamieszkujących obozy dla przesiedleńców, którzy uciekając, pozostawili za sobą wszystko, co mieli. Jest jednak pewno miejsce, które daje nadzieję – ośrodek edukacyjny w Khanke, założony przez fundację Ourbridge przy współpracy z fundacją Orla Straż.

Orla_Straż

Khanke to niewielka miejscowość leżąca w północnym Iraku nad rzeką Tygrys. Po najeździe tzw. Państwa Islamskiego w 2014 utworzono tutaj obóz dla przesiedleńców – głównie jazydów z regionu masywu Gór Sindżar skąd zmuszeni byli uciekać. W zamyśle miał być tymczasowy, jednak mimo upływu blisko czterech lat nadal mieszka tu ponad 16 tysięcy osób. Ciężka sytuacja ekonomiczna związana z brakiem dostatecznej pomocy oraz fakt, że ich rodzinne miejscowości zostały zrównane z ziemią, sprawiają, że jeszcze długo to obozowisko pozostanie ich domem. Spośród tych kilkunastu tysięcy mieszkańców obozu w Khanke większość stanowią kobiety, których mężowie zostali zamordowani lub ich los jest nieznany oraz sieroty i półsieroty. W bardzo wielu przypadkach zdani są tylko na siebie. Powstał on w październiku 2017 roku, a jego głównym celem jest pomoc w powrocie do normalnego życia wdowom i sierotom, które były więzione przez terrorystów z ISIS.

Ponad 250 dzieci i kobiet każdego dnia uczy się tutaj oraz odbywa sesje terapeutyczne. Organizowane są regularne lekcje m.in. języka angielskiego, matematyki, biologii czy chemii, a także zajęcia sportowe oraz gry i zabawy. Uczniowie mają od 6 do 17 lat. Wszyscy wymagają specjalnej opieki i poświęcenia im maksymalnej uwagi oraz troski. Mają za sobą traumatyczne przeżycia i musimy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc im otworzyć się na świat i zapomnieć o dramatycznej przyszłości.

Orla_Straż

Dla kobiet fundacja Orla Straż wraz z Fundacją Pomocy Dzieciom w Żywcu oraz Dziecko i Rodzina zorganizowała w ośrodku w Khanke trzy kursy szycia ręcznego i maszynowego, którego głównym zadaniem była terapia przez aktywność i nauka zawodu. Obecnie to dzieło jest kontynuowane oraz wzbogacone o naukę gotowania i lekcje języka. Największym problemem tych kobiet jest brak profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Te zajęcia są jedyną formą wsparcia, na jaką mogą obecnie liczyć, dlatego ich kontynuacja jest tak istotna. Dwa miesiące temu Orla Straż współfinansowała zakup autobusu szkolnego, aby ułatwić dzieciom dojazd na zajęcia. Podczas ostatniej wizyty w Iraku, przed trzema tygodniami, wolontariusze fundacji na własne oczy mieli okazję zwiedzić ośrodek i przyjrzeć się jego funkcjonowaniu oraz potrzebom. Wrażenia były bardzo pozytywne. Wszystko działa znakomicie, a efekty są zadowalające. Dzieci są uśmiechnięte i zadbane. Wychowawcy, którzy sami są wolontariuszami, wykonali świetną pracę.

Orla_Straż

Nikt nie wyobraża sobie, aby ośrodek przestał funkcjonować. Jest bardzo potrzebny. Niestety jego dalszy los zależny jest od funduszy, które są niezbędne do jego dalszego istnienia. Wciąż w ośrodku pojawiają się nowi uczniowie a opiekunowie na pytanie – ile dzieci mogą przyjąć? - odpowiadają, że nie odmówią pomocy nikomu. Musimy zrobić wszystko, aby ten ośrodek mógł istnieć, bo jego wartość jest nieoceniona. Miesięczne koszty jego prowadzenia wynoszą prawie 10 tysięcy złotych. Czy to wiele, aby prowadzić regularną terapię dla 250 kobiet i dzieci – ofiar terrorystów islamskich?

Zbiórka zweryfikowana przez Fundację Siepomaga
Wsparło 497 osób
40 859 zł (68,09%)
Brakuje jeszcze 19 141 zł
Wesprzyj Wesprzyj