Podpaski dla dziewcząt z Kiabakari, Tanzania

Fundacja Kiabakari
organizator skarbonki

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w sfinalizowaniu opisanej poniżej zbiórki. Zbiórka została założona do końca sierpnia 2021r i tak ją pozostawimy. Wszystkie środki, które wpłyną na zbiórkę powyżej ustalonego celu, zostaną przeznaczone na zakup podpasek na kolejne półrocze.
Bardzo dziękujemy za pomoc!


Fundacja Kiabakari jest Organizacją Pożytku Publicznego. Od 2009r. wspiera polską misję katolicką w Kiabakari w Tanzanii, gdzie od 31 lat pracuje Misjonarz z Krakowa ks. Wojciech Kościelniak.

Na terenie Misji działa przedszkole, szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, klinika okulistyczno-stomatologiczna.
W misyjnej szkole podstawowej w Kiabakari w Tanzanii uczy się 300 dzieci. Mniej więcej połowa z nich to dziewczynki. Na terenie szkoły działa prowizoryczny internat, w którym mieszka 100 dzieci. To właśnie dla nich, dla dziewcząt ze szkoły i z internatu w Kiabakari, które chcą się uczyć i nie opuszczać szkoły w tzw. "trudne dni" organizujemy tą zbiórkę.

Menstruacja, która wydaje się być oczywistą oczywistością dla wszystkich, w wielu krajach, w tym również w Tanzanii pozostaje nadal tematem tabu, tematem wstydliwym i ignorowanym. Do dziś wiąże się z przesądami i zabobonami. W Tanzanii dziewczyny w tym czasie nie chodzą do szkoły, opuszczają zajęcia potęgując zaległości w nauce. Nie chodzą do szkoły, bo nie stać ani ich, ani ich rodziców, czy opiekunów na zakup podpasek. Używanie zamienników materiałowych, czy foliowych (bo też tak się zdarza), potęguje infekcje zapalne, a brak bieżącej wody nie ułatwia dbania o higienę, a w konsekwencji zdrowie kobiet.
Dostęp do podstawowych środków higieny menstruacyjnej powinien być podstawowym prawem każdej kobiety. Ubóstwo menstruacyjne przekłada się na braki w edukacji, a dalej problemy w pracy.
W tanzańskich sklepach podpaski są, może nie w takim wyborze jak u nas w Polsce, ale są do kupienia w cenie 3000 TZS za 1 op, czyli w przeliczeniu – ok 5 PLN. Dla przeciętnej tanzańskiej rodziny, jest to zbyt duży wydatek, aby co miesiąc dla każdej dziewczyny w rodzinie kupować przynajmniej 1 paczkę.
Dla wszystkich dziewcząt w całym regionie, nie jesteśmy w stanie kupić środków higieny menstruacyjnej, ale dzięki tej zbiórce chcemy na pół roku zaopatrzyć przynajmniej te, które są pod naszą opieką w szkole i w internacie, aby miały zapewniony komfort, czuły się bezpiecznie i nie musiały na te parę dni opuszczać szkoły i uciekać z internatu.
W imieniu dziewcząt dziękujemy za Twoją pomoc.

Anonimowy Pomagacz

Wsparli

100 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Anonimowy Pomagacz

100 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Anonimowy Pomagacz

20 zł

Anonimowy Pomagacz

50 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do
108%
5 430 zł Wsparły 102 osoby CEL: 5 000 ZŁ