SM. Więzi, kontakty, relacje

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Zbiórka zakończona

SM. Więzi, kontakty, relacje

Cel zbiórki:

Wsparcie działań prowadzonych przez organizację

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Rozpoczęcie: 17 Maja 2022
Zakończenie: 15 Sierpnia 2022

Opis zbiórki

„SM więzi, kontakty, relacje” - pod takim hasłem w tym roku będziemy obchodzić Światowy Dzień stwardnienia rozsianego (SM), który przypada na 30 maja. To wielkie święto organizacji SM-owych, którego celem jest podniesienie świadomości na temat stwardnienia rozsianego, a także okazja do wspólnej celebracji i dzielenia się doświadczeniami dla milionów osób dotkniętych tym schorzeniem z całego świata. Sposobów na uczczenie Światowego Dnia SM może być wiele. Mamy nadzieję, że z tej okazji zechcecie wesprzeć nas i nasze działania wpłacając na tę zbiórkę.

Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna, poważna choroba neurologiczna. W Polce na SM choruje ok. 52 000 osób, a rokrocznie diagnozowanych jest ok. 2 000. To zazwyczaj młodzi dorośli, między 20 a 40 rokiem życia. Stwardnienie rozsiane ma wiele widzialnych i niewidocznych objawów, które w istotny sposób wpływają na życie osób chorych. Do najpoważniejszych symptomów należą: zaburzenia ruchowe, niedowłady, zaburzenia równowagi, problemy z widzeniem, nadmierne i bolesne napięcie mięśni, przewlekłe zmęczenie, trudności psychologiczne, osłabienie pamięci i uwagi.

Wokół choroby panuje wciąż wiele mitów, które wpływają na jakość życia osób chorych i ich bliskich. Fakty mówią jednak same za siebie: SM NIE jest chorobą śmiertelną, ani dziedziczną. Chorzy MOGĄ pracować, uczyć się i spełniać marzenia. Osoby chore MOGĄ mieć dzieci. Dzięki szybkiej diagnozie, lekom i rehabilitacji MOŻNA zahamować przebieg SM.

Jak pomagamy?

- prowadzimy bezpłatną Infolinię osób z SM i ich bliskich;
- organizujemy bezpłatne wsparcie w ramach Poradni specjalistycznej, w której świadczone jest wsparcie psychologiczne, prawne, neurologiczne, socjalne i dietetyczne;
- wydajemy książki i broszury dla chorych i ich rodzin, nagrywamy webinary i organizujemy szkolenia oraz warsztaty;
- edukujemy i informujemy o chorobie;
- prowadzimy działania rzecznicze, zabierając głos w imieniu chorych w Polsce.

Oto dwie historie naszych podopiecznych:

1) Na SM choruje nasza 12 letnia córka. Choć martwimy się o jej zdrowie i żyjemy w niepewności, staramy się ja wspierać i pozwalać realizować pasje. Uwielbia rysować mangę. Dzięki wsparciu i informacjom od PTSR jesteśmy objęci leczeniem, wiedzieliśmy, gdzie mamy się zgłosić i gdzie w Polsce leczą na SM dzieci. Poza tym jako rodzice otrzymaliśmy wsparcie psychologiczne kierowane dla rodzin osób chorujących. Mieszkamy w małej miejscowości, a PTSR zapewnił wsparcie psychologa on-line.

Jola i Adam 

2) Co pomaga mi w radzeniu sobie z SM? Leczenie, no i moja Pani doktor. Dzięki niej mam pewność, że dam rade i że trzymam chorobę w ryzach. Nieocenione było wsparcie Towarzystwa, zaraz po otrzymaniu diagnozy zadzwoniłam na Infolinię SM działającą przy PTSR, otrzymałam nieodpłatne książki i broszury na temat SM, mogłam porozmawiać na temat choroby z lekarzem neurologiem przyjmującym nieodpłatnie w PTSR w ramach Poradni Specjalistycznej.  

Kasia

Dlaczego potrzebujemy Waszego wsparcia?

Diagnoza SM wciąż stawiana jest za późno, a leczenie rozpoczynanie ze średnio z ponad rocznym opóźnieniem. Tylko ok. 40% osób z SM jest leczonych w ramach programów lekowych, a jedynie ok. 13% z nich terapiami wysokoskutecznymi, do których dostęp w Polsce jest niedostateczny. Chorujący na SM w Polsce mają ograniczony i utrudniony dostęp do ciągłej rehabilitacji, pomocy psychologicznej, psychiatrycznej. Staramy się przeciwdziałać tym problemom i robimy co w naszej mocy, żeby osoby chore na SM miały jak najwyższą jakość życia. To jednak wiąże się z ogromnymi wydatkami, dlatego też prosimy Was o wsparcie!

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

Obserwuj ważne zbiórki