WSPARCIE OLECKICH KARETEK

Izabela Gorlo
organizator skarbonki

Historia oleckich karetek sięga wielu lat wstecz, jednak te najgorsze zdarzenia miały miejsce 24 listopada 2018 roku. 

Izabela Gorlo

Zespół ratownictwa medycznego P (w składzie 3 ratowników medycznych) na co dzień stacjonujący w Kowalach Oleckich około godziny 10.00 wracał z wyjazdu trasą Świętajno-Olecko. W miejscowości Rosochackie, jadący z naprzeciwka kierowca volkswagena na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z jadącą prawidłowo karetką. Naszej załodze nic się na szczęście nie stało i zaraz po zderzeniu rozpoczęli udzielanie pomocy poszkodowanym z drugiego auta, a po zamianie karetki na zastępczą kontynuowali dyżur. Nasz najmłodszy wóz uległ poważnym uszkodzeniom i nie nadawał się do dalszej jazdy.

Izabela Gorlo

Jak to po wypadku rozpoczęła się procedura ubezpieczeniowa, która trwała wile miesięcy. Próby pozyskania funduszy z innych źródeł na zakup nowej karetki niestety zakończyły się fiaskiem, a nasz szpital, w którym właśnie kończy się remont nowej części, podjął decyzję o zakupie nowego ambulansu, jednak bez wyposażenia. I na tym właśnie chcemy skoncentrować zbiórkę, na gromadzeniu funduszy na zakup sprzętu do oleckich karetek, który ma za zadanie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oleckiego, a także wszystkim gościom, turytom i przyjezdym, którzy będą tego potrzebowali.

Pamiętajmy, że karetki w Olecku to nie tylko te wyjeżdżające do zdarzeń alarmowych, ale również te, które transportują pacjentów między szpitalami czy przewożące krew.

Koszt wyposażenia karetki jest prawie równy wartości pustej karetki. Wszystko związazne jest z dorgimi medycznymi atestami oraz wymaganiami Narodowego Funduszu Zdrowia stawianym Zespołom Ratownictwa Medycznego. 

Do najpotrzebniejszych należą:

- defibrylator z rejestratorem rytmu i danych, mnitorem kardiologicznym, kardiostymulatorem zewnętrznym oraz kilkoma inymii funkcjami - szcunkowa wartość - 95 000 zł,

- urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej - szacunkowa wartość - 63 000 zł,

- respirator transportowy - szacunkowa wartość -28 000 zł,

- urządzenie do uzyskania dostępu doszpikowego - szacunkowa wartość - 4 500 zł,

- ssak akumulatorowy - 3 800 zł, 

- termometr do pomiaru temperatury głębokiej - 1 750 zł,

- czujnik CO - 1 000 zł,

- krzesełko kardiologiczne - 3 000 zł. 

Izabela Gorlo

Zazwyczaj zbiórki koncentrują się na pomocy jednej osobie lub rodzinie, a my chcemy zorganizować zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy tysiącom osób. Nasze karetki wyjeżdżają do zdarzeń ponad 3100 razy rocznie, czyli średnio co 2 h ktoś potrzebuje pomocy. W trakcie pracowitego dyżuru wiąże się to z przebyciem kilkuset kilometrów dziennie przez każdy z naszych zespołów. To nie tylko ilość realizowanych zdarzeń o tym decyduje, ale również odległość pokonywana podczas transportu pacjentów do szpitali w Olecku, Ełku, Suwałkach, a czasami również Białymstoku czy Olsztynie.

Izabela Gorlo

Każda interwencja oleckich zespołów wymaga nie tylko dojazdu na miejsce zdarzenia, ale również niesienia pomocy nie tylko merytorycznej, a przede wszystkim tej sprzętowej. Jak powtarzają wszyscy zgodnie, karetka bez ratownika to tylko samochód, ale ratownik bez sprzętu to tylko człowiek. 

Izabela Gorlo

 Nasi ratownicy od dawna udowadniają na co ich stać. Są niezmiennie od lat medalistami Mistrzostw w Ratownictwie na szczeblu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.

Izabela Gorlo

Trofea, które nie mieszczą się już w gablotach, ale wspólnie przyznają, że to nie nagrody są dla nich najważniejsze.

Izabela Gorlo

Teraz do wykonywania pracy brakuje im najważniejszego narzędzia – wyposażenia karetki.

Wsparli

X zł

Złotówa xD

100 zł

Paulina

20 zł

A.B.

20 zł

Ania R

10 zł

Grażyna i Janusz

Dej dyche
10 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do:
1%
2 420 zł Wsparło 35 osób CEL: 200 000 ZŁ