Dlaczego w Światowy Dzień Zespołu Downa zakładamy kolorowe skarpetki?

21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak wsparcia zakładamy dziś dwie skarpetki nie do pary. Dlaczego?

Niskoosadzone uszy, skośne powieki, płaski profil twarzy, pojedyncza bruzda na dłoni to jedne z zewnętrznych objawów Trisomii 21, znanej jako zespół Downa.

Oprócz tego dochodzi niepełnosprawność intelektualna o różnym stopniu. Często występują także zaburzenia zachowania, psychiczne, a także problemy psychologiczne. 

To wszystko składa się na niezwykłe osobowości i temperamenty, które podążają za swoimi, emocjami, których pochodzenia czasami nawet nie rozumieją. 

Zespół Downa - wyjątkowy chromosom to wyjątkowe potrzeby

Dzieci z zespołem Downa wymagają opieki wielu specjalistów. Przede wszystkim występuje większe ryzyko wad serca. Ponadto potrzebna jest opieka neurologa, psychologa i logopedy. Wielu z nich także ciężko pracuje podczas rehabilitacji, które przeprowadzane są niemal od urodzenia. Każda taka rehabilitacja to walka o samodzielność.

Stymulacja ruchowa oraz umysłu wprowadzona od najmłodszych lat daje szansę na rozwój umiejętności, które dla ludzi zdrowych są… zwykłe, na przykład porozumiewanie się, rozumienie czy proste czynności manualne.

Zespół Downa a kolorowe skarpetki

Data Światowego Dnia Zespołu Downa też jest nieprzypadkowa. 21.03. to symbolika 3 chromosomu lub jego części w 21. parze. Dlatego dziś szczególnie mamy w myślach osoby z Trisomią 21.

Skarpetki nie do pary to symbol zespołu Downa. Pokazuje on niedopasowane chromosomy, a także dotkliwe niedopasowanie społeczne. Zakładając je, pokazujemy nasze wsparcie, otwartość i zrozumienie nie tylko dla osób z zespołem Downa, ale także ich rodzin, którzy często poświęcili swoje plany i marzenia, by opiekować się bliskimi z tą wadą genetyczną.

Wakacje od Zespołu Downa

A gdyby tak… połączyć rehabilitację z odkrywaniem świata? 

W Światowy Dzień Zespołu Downa, a także w Pierwszy Dzień Wiosny Stowarzyszenie Na Tak uruchomiło kampanię na portalu Siepomaga.pl, by móc zorganizować wakacyjne wyjazdy rehabilitacyjno-rekreacyjne dla Podopiecznych Stowarzyszenia.

W ten wyjątkowy Dzień zróbmy im prezent i pomóżmy uzbierać na zasłużony odpoczynek!

Jeśli tylko możesz, wesprzyj dziś organizacje, które poświęcone są osobom z Trisomią 21, a także niosą wsparcie ich bliskim: 

Stowarzyszenie Na Tak

Stowarzyszenie Razem 

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka 

Fundacja na rzecz osób z Zespołem Downa “Szansa 21” 

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół osób z Zespołem Downa Szansa 

Legnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa OTWÓRZ SERCE

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa BARDZIEJ KOCHANI 

Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z zespołem Downa "Razem"