Zbieranie 1% podatku zakończone! Co teraz?

Okres rozliczenia podatku już za nami. A dla naszych Podopiecznych zakończył się okres zbierania 1% podatku. Kiedy będzie można korzystać z tych środków? Co zrobić, aby móc je wydawać?

Środki z 1% podatku pojawią się na subkontach Podopiecznych w dniu 15.10.2022 r.

Jest to spowodowane tym, że Urząd Skarbowy ma czas do 30 września, aby przekazać środki oraz wykaz celów szczegółowych do wszystkich Organizacji.

Fundacja Siepomaga potrzebuje dodatkowo ok. 2 tygodni na zaksięgowanie tych środków na subkontach wszystkich Podopiecznych na podstawie otrzymanych informacji.

O ich zaksięgowaniu na pewno będziemy informować mailowo oraz SMSem.

Gdy środki z 1% pojawią się na subkoncie, można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów

Jeśli do czasu zaksięgowania zebranych środków z 1% podatku, Podopieczni poniosą koszty medyczne lub okołomedyczne, Siepomaga.pl będzie mogła je zwrócić (zrefundować) w całości lub części.

Ważne jest jednak, aby mieć prawidłowo wystawione faktury VAT na Podopiecznego. Tylko wtedy możemy zwrócić poniesione koszty.

Należy także pamiętać, że nie wszystkie koszty możemy opłacać. Refundacja może obejmować koszty medyczne i okołomedyczne takie jak:

  • leki
  • środki medyczne
  • rehabilitacja
  • sprzęt medyczny
  • koszty leczenia (wizyty, badania)
  • bilety lotnicze

Ze środków z 1% opłacisz także bieżące koszty

Fundacja Siepomaga może również opłacać Twoje faktury. Tak jak w przypadku refundacji, faktury muszą być poprawnie wystawione i przeznaczone na koszty medyczne i okołomedyczne.

Jeśli potrzebujesz pomocy materialnej i zapłaty za np. bilety autobusowe lub paliwo lub inne rachunki, możesz ubiegać się o Comiesięczne Wsparcie Siepomaga. Dzięki temu ze srodków z 1% będziesz otrzymywać co miesiąc do 1900 zł na Twoje konto - bez pokazywania rachunków.

Comiesięczne Wsparcie Siepomaga - dowiedz się, jak złożyć wniosek, by otrzymać do 1900 zł co miesiąc

Masz pytania? Napisz do nas na adres opp@siepomaga.pl

Zmiana 1% na 1,5% podatku 

W czerwcu 2022 roku rząd przyjął poprawkę dotyczącą zmiany 1% na 1,5% podatku dla OPP. W związku z tym w 2023 roku wypełniając PIT, masz możliwość przekazać aż 1,5% podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego lub ich Podopiecznym.

Więcej informacji dla Podopiecznych dotyczącym zmiany z 1% na 1,5% zamieściliśmy w tym artykule.