10 kroków, które mogą pomóc osobie w kryzysie samobójczym

Każdego dnia w Polsce 225 podejmuje próbę samobójczą, a 15 odbiera sobie życie. Co roku znika tyle osób, jakby znikało miasto wielkości Stargardu. 

Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się z osobą, która ma za sobą próbę samobójczą. Może o tym nie wiesz, a może to spotkanie jest przed Tobą. 80% osób, które dokonały samobójstwa, informowały o swoich zamiarach otoczenie. Warto wiedzieć, co zrobić, gdy spotkasz na swojej drodze osobę w kryzysie samobójczym.


10 września obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Na podstawie informacji opublikowanej na stronie Życie Warte Jest Rozmowy przedstawiamy 10 wskazówek, jak rozmawiać z osobą w kryzysie samobójczym.

Jak pomóc osobie, która ma myśli samobójcze?

 1. Zachowaj spokój i łagodność wypowiedzi podczas inicjowania kontaktu.
 2. Zaproś osobę w kryzysie samobójczym do rozmowy, pytając:
  Jak mogę Ci pomóc?
  Co sprawi, że poczujesz się lepiej?
  Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?
 3. Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie.
 4. Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.
 5. Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli, np. zaproponuj wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, na siłownię, przejażdżkę rowerem itp.
 6. Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu, np. zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, pedagoga, psychiatry.
 7. Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, np. towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.
 8. Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne w danej chwili kroki.
 9. Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych (zakładka: Bezpłatne miejsca pomocowe) i skonsultuj swoje działania ze specjalistami.
 10. W przypadku zagrożenia życia zadzwoń pod numer 112!

"Fundacja Zobacz… JESTEM" niesie pomoc osobom w kryzysie psychologicznym, tworzy bezpieczne miejsca i daje wsparcie psychologiczne każdemu, kto go potrzebuje.

Istnieją znane i skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych, ale ponad 75% osób nie otrzymuje leczenia, a tak ważne jest, by pomoc przyszła na czas. Weprzyj Kampanię Zobacz… Znikam i razem z "Fundacją Zobacz… Jestem" nieś wsparcie i pomoc osobom w kryzysie.