3 mln zł z 1% podatku na aparaturę medyczną do leczenia chorych na COVID-19

Siepomaga.pl przeznaczyła kwotę 3 mln zł jaką uzyskała z 1% podatku na zakup specjalistycznych urządzeń do leczenia pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową wywołaną zakażeniem COVID-19.  Jednocześnie rozpoczęliśmy drugą rundę zbiórki na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem

Zamierzamy przekazać polskiej służbie zdrowia  nowoczesne urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej. Umożliwiają one podawanie chorym z ostrą niewydolnością oddechową nawilżonego i podgrzanego powietrza uzupełnianego tlenem nawet do 100%. Jest to jedna z terapii leczenia pacjentów chorych na COVID-19 rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), której skuteczność potwierdzają polscy lekarze.

- Wspomaganie funkcji oddechowych za pomocą tego urządzenia jest wieloczynnikowe, a dodatkowo bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Sprawdza się nie tylko u osób z COVID-19, ale także w przypadku niewydolności oddechowych o innym podłożu chorobowym - mówi prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (przeczytaj pełną wypowiedź).

W tym roku Sieopomaga.pl dostarczyła szpitalom w całym kraju już 70 takich urządzeń. Zostały one zakupione ze środków zebranych podczas największej w historii polskiego Internetu zbiórki charytatywnej na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem

Dostarczone w lipcu br. przez Siepomaga.pl urządzenia do tlenoterapii wspomagają leczenie min. pacjentów Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Zdaniem medyków metoda donosowego wspomagania oddechu, jaką umożlwiają urządzenia dostarczone przez Siepomaga.pl, jest o wiele bardziej skuteczna niż tzw. tlenoterapia bierna (z zastosowywaniem maski tlenowej). U wielu pacjentów urządzenie pozwala odroczyć lub wręcz zapobiec konieczności wentylacji mechanicznej, czyli intubacji i podłączenia do respiratora.

- Zasłanianie twarzy np. maską tlenową zawsze wywołuje u pacjentów dyskomfort, a w przypadku tego urządzenia korzystamy tylko z kaniuli donosowej, która dodatkowo nawilża i ogrzewa wdychane powietrze. Urządzenie umożliwia także dowolne regulowanie stężenia i przepływu gazów w drogach oddechowych - dodaje prof. Waldemar Goździk.

Od początku pandemii koronawirusa Siepomaga.pl przekazała pomoc dla ponad 600 szpitali, hospicjów, domów opieki społecznej i przychodni w całym kraju. Łączna wartość urządzeń medycznych i środków ochrony osobistej przekazanej w tym roku polskiej służbie zdrowia przez Siepomaga.pl wynosi około 30 mln zł. 

Dziękujemy wszystkim Pomagaczom!

 

Zmiana 1% na 1,5% podatku 

W czerwcu 2022 roku rząd przyjął poprawkę dotyczącą zmiany 1% na 1,5% podatku dla OPP. W związku z tym w 2023 roku wypełniając PIT, masz możliwość przekazać aż 1,5% podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego lub ich Podopiecznym.

Więcej informacji dla Podopiecznych dotyczącym zmiany z 1% na 1,5% zamieściliśmy w tym artykule.