Choroba zamknęła drzwi - Ty otwórz Patrykowi okno na świat

Patryk Król
Zbiórka zakończona
Cel zbiórki:

Spełnienie marzenia - zakup laptopa i kompletu gier

Zgłaszający zbiórkę: Fundacja Dziecięca Fantazja
Patryk Król, 21 lat
Lublin, lubelskie
Mukowiscydoza
Rozpoczęcie: 26 Marca 2017
Zakończenie: 1 Kwietnia 2017

Rezultat zbiórki

W kwietniu kiedy Patryk dowiedział się, że jego fantazja się spełni i wprost nie mógł się doczekać tej chwili.

Był ogromnie podekscytowany! Przebywał akurat w szpitalu z kolejnym zapaleniem płuc kiedy rodzice osobiście przekazali mu upragniony prezent. Nastolatek był wniebowzięty. Z ciekawością i niecierpliwością rozpakowywał laptopa, słuchawki oraz 6 wymarzonych gier. Mimo złego samopoczucia fizycznego, radość go rozpierała! Nowy laptop z pewnością będzie urozmaiceniem monotonnej i przygnębiającej codzienności.

Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do spełnienia największego marzenia Patryka!

Opis zbiórki

Na pierwszy rzut oka nie widać, jaka choroba trawi organizm 14-letniego Patryka. Ubrania skrywają jego wychudzone ciało, zasłaniają także wkłucie centralne. Jeśli chłopiec ma akurat lepszy dzień, postronny obserwator nie usłyszy ciężkiego, urywanego oddechu. Nie będzie też wiedział, że wysokie schody są dla nastolatka nieosiągalnym wyzwaniem. Tymczasem już niedługo Patryk będzie musiał walczyć o każdy haust powietrza…

Nic nie wskazywało na to, że chłopiec urodzi się chory. Jego rodzice oraz dwie starsze siostry byli okazami zdrowia. Niestety, wyniki badań przesiewowych okazały się druzgocące. Niedługo potem, w wieku 3 miesięcy, maluszek po raz pierwszy wylądował w szpitalu z zapaleniem płuc. Taki scenariusz miał się powtarzać praktycznie co miesiąc lub dwa przez kolejne lata. Dzisiaj nie jest lepiej.

Patryk cierpi na mukowiscydozę. To podstępna choroba genetyczna. Postępująca. Nieuleczalna. Gęsty śluz zalewa narządy wewnętrzne, stopniowo upośledzając ich czynność i prowadząc do wyniszczenia organizmu. Trawienie i oddychanie staje się coraz trudniejsze, aż w końcu całkowicie niemożliwe. Życie z mukowiscydozą to życie z wyrokiem, ponieważ chorzy w Polsce dożywają maksymalnie 20-30 lat.

Patryk Król

U naszego Podopiecznego choroba zaatakowała dwutorowo – zarówno układ oddechowy jak i pokarmowy. 14-latek co chwila trafia do szpitala, ponieważ nawet drobna infekcja wiąże się u niego z koniecznością podania tlenu. Bez tego chłopiec się dusi. Kiedy walczy ze zwykłym przeziębieniem, jego waga spada do 28 kg. Kiedy jest „zdrowy”, waży 2-3 kg więcej. Aby utrzymać taki stan musi być na wysokokalorycznej diecie uzupełnianej specjalistycznymi preparatami. Mimo to organizm częstokroć nie toleruje przyjmowanych pokarmów. Sprawy nie ułatwia fakt, że Patryk zmaga się dodatkowo z astmą i refluksem.

Patryk od września zeszłego roku uczy się w domu, ponieważ w szkole nie miał już siły wchodzić po schodach, a każda infekcja stanowiła dla niego zbyt duże ryzyko. Mukowiscydoza zatacza coraz szersze kręgi… Teraz zabrała kontakty z rówieśnikami. Zostały praktycznie tylko te wirtualne. Patryk stara się zachować radość życia, ale ponieważ jest bardzo wrażliwy, trudno mu znieść taką izolację. Trudno pogodzić się z zamknięciem w domu lub szpitalu.

Właśnie dlatego nastolatek marzy o dobrym laptopie, który byłby urozmaiceniem monotonnej i przygnębiającej codzienności; narzędziem komunikacji oraz szansą na kontynuowanie edukacji i rozwijanie zainteresowań. Jego stary komputer coraz bardziej szwankuje i chłopiec boi się, że lada dzień zostanie zupełnie odcięty od świata. Że nie będzie miał swojego internetowego mostu łączącego go z życiem szkolnym i kolegami. Że wtedy już całkiem straci siły i chęci do dalszych zmagań. Idealnym dodatkiem do wymarzonego laptopa byłby nowy zestaw gier.

Liczymy na Wasze wielkie serce i pomoc w realizacji fantazji Patryka. Chcemy, aby znalazł powód do uśmiechu, ponieważ im będzie starszy, tym powodów do radości będzie mniej… 

Ta zbiórka jest już zakończona. Wesprzyj innych Potrzebujących.

Obserwuj ważne zbiórki