Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością i Ich Rodzin Ołówek

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością i Ich Rodzin Ołówek

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Kępno, wielkopolskie

Kilka słów o Nas.

Nasze rekolekcje dla osób z niepełnosprawnością w Przedborowie odbywają się już od 2005 roku w okresie wakacyjnym (zwykle – początek lipca), co rok w tym samym miejscu. Udajemy się tam grupą liczącą ok. 40 osób – (podopieczni i wolontariusze).
2 dni przed rozpoczęciem rekolekcji, wolontariusze przeżywają dni skupienia mające na celu przygotowanie duchowe, intelektualne, merytoryczne i praktyczne oraz poznanie siebie nawzajem, aby dobrze współpracować przy wypełnianiu tego Bożego dzieła. Bardzo ważny jest stan łaski uświęcającej oraz oparcie w Bogu, a nie tylko liczenie na własne siły. To także ogromna lekcja pokory.

Podopieczni – to osoby o bardzo zróżnicowanym stopniu i charakterze schorzeń (m.in. zespół Downa, autyzm, porażenie mózgowe, sytuacje powypadkowe).
Wolontariusze – to głównie studenci, licealiści, a także osoby, które wcześniej miały styczność z tą formą wolontariatu.

Każdego roku mają one określony temat, który jest realizowany w czasie ich trwania ( np. postać Maryi i jej życie, „Anielskie Miasteczko” czy „Przyjaźń- serce na dłoni”.)
Te rekolekcje to przede wszystkim wyjątkowy czas, w którym ja – wolontariusz – dostaję od podopiecznych ogrom uśmiechu i ciepła. Wystarczy, że zwyczajnie usiądę obok i porozmawiam,czy pomilczę.
To osoby, które akceptują mnie taką, jaką jestem bez ‚zakładania masek’, pięknych słów. Wystarczy być obok. To także czas niesamowitych znaków ze strony Pana Boga potwierdzających, że jest to Boży czas, który należy kontynuować i omadlać. Trwają one zaledwie 7 dni, ale ten czas wypełniony jest mnóstwem pięknych chwil, dzięki którym można poczuć się jak jedna wielka rodzina.
To naprawdę cudowny czas, oddawania siebie, „umierania” dla drugiego człowieka, kiedy za nic dostaje się ogromną miłość, serdeczność (nie koniecznie okazywana przez nich, wprost, ale często w drobnym geście, uśmiechu, w „drobiazgu”).

Dla nas wszystkich – (zarówno dla podopiecznych jak i wolontariuszy)jest to czas, na który czekamy od zakończenia jednych rekolekcji do następnych. Często, dla wielu naszych podopiecznych to niestety jedyny wyjazd w roku, dlatego poza czasem rekolekcji staramy się spotykać – w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Mszach z modlitwą o uzdrowienie i co miesięcznych spotkaniach (także na Boże Narodzenie, Wielkanoc, spotkania powakacyjne) jak i w ciągu roku utrzymujemy kontakt z naszymi podopiecznymi poprzez wspólne wyjścia na spacer, do pizzerii czy odwiedziny, także z okazji urodzin/imienin.

Wpłaty

Ładuję...